Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jezírka pod Bombaselem, Lagorai (Dolomity)

25. 05. 2016 21:00:32
Tip na krátkou a nenáročnou letní vycházku ve známém středisku zimních sportů nad Val di Fiemme, Alpe Cermis poblíž Cavalese (horský řetězec Lagorai)

(Obrázky v článku lze pro bližší prozkoumání zvětšit rozkliknutím)

Na loukách Catena LagoraiNa loukách Catena Lagorai (MM)

Téměř 70 km dlouhé pohoří Lagorai (Catena Lagorai; catena = řetěz, řetězec), táhnoucí se od Trenta až k Passo Rolle se dost zásadně liší od severněji položených částí Dolomit, k nimž ovšem geologicky patří. Díky složení z permských hornin vulkanického původu nejsou jeho tmavé vrcholky tak bizarně členité jako věže z bledého dolomitu, celý řetězec svým tvarem připomíná zvolna se zdvihající přílivovou vlnu.

hřebeny Lagorai (Catena Lagorai)hřebeny Lagorai (Catena Lagorai) (MM)

Catena Lagorai není turisty tak vyhledávaná, jako jiné partie severoitalských hor, takže opravdu nehrozí, že cestou potkáte "prvomájové průvody". Je zde také o něco tepleji, protože prakticky nic nebrání přílivu teplého vzduchu od asi 100 km vzdáleného moře.

Vydáte-li se sem z letoviska Cavalese ve Val di Fiemme, můžete i v létě využít 6.250m dlouhou lanovku končící na vrcholku Paion del Cermis. Dráha má celkem čtyři části (560m, 2200m, 2440m a 1050m) a docela děsivou historii, nicméně dnes funguje spolehlivě a není předražená.

Parkoviště najdete přímo u silnice SP-232, na břehu řeky Avisio (Torrente Avisio), přes kterou přejdete po zastřešeném mostě rovnou k mezistanici Fondovalle. Lanovka začíná už v městečku Cavalese, ale první z jejích čtyř segmentů lze vynechat (a tím ušetřit).

Výhled na Alpy z Cermis, odpoledneVýhled na Alpy z Cermis, odpoledne (MM)

Původně byly části jen tři, mezistanice Fondovalle vůbec neexistovala, takže cestující z Cavalese pokračovali rovnou bez mezipřistání až na Doss dei Laresi (historie lanovky ZDE). Na trase tehdy jezdily vagony s kapacitou 40 + 1 osoba.

Lanovou dráhu už 12 let po jejím otevření, tedy v březnu roku 1976, potkala tragická nehoda. V blízkosti jedné z betonových podpěr došlo k přeříznutí nosného lana tažným lanem a díky nefungujícímu zabezpečovacímu systému se jedna z kabin zřítila do údolí. Přestože se po zhruba dvousetmetrovém letu vzduchem ještě asi sto metrů kutálela ze svahu louky Salanzada, jedné ze 43 cestujících se šťastným zázrakem podařilo přežít.

Cavalese - Cemis (mapu snadno zvětšíte rozkliknutím a následným použitím nástroje Cavalese - Cemis (mapu snadno zvětšíte rozkliknutím a následným použitím nástroje "lupa") (Kompass 79, 1:50 000)

K dalšímu neštěstí došlo v únoru 1998, kdy lanu visícímu vysoko nad údolím neodolala posádka americké stíhačky Grumman EA-6 Prowler provádějící cvičný let ze základny Aviano u Pordenone a rozhodla se jej podletět. Riskantní a zakázaný manévr se nezdařil, došlo ke kontaktu křídla a ocasu letadla s ocelovými lany a jejich následnému přetržení. Zatímco poškozená stíhačka se bez problémů vrátila na základnu, sníh pod svahem Cermis zbarvila do ruda krev devatenácti obětí. Jelikož pilot u soudu v USA vyvázl bez trestu za zabití, celý incident měl bouřlivou dohru. Lidé dokonce demonstrovali za zrušení amerických základen na území Itálie (vice ZDE).

Dnes z Cavalese na Cermis jezdí menší a úhledné uzavřené kabinky pro 11 osob, v úseku Cermis - Paion del Cermis jsou k dispozici sedačky. Celá trasa sice stále vede vysoko nad zemí, ale lana už nejsou ani zdaleka tak exponovaná, jako před nehodami.

Kruhový výhled z Paion del Cermis (2.229 m n.m.), kde najdete také velkou a dobře zásobenou restauraci, nemá chybu (viz video výše). Nedaleko odtud jsou k vidění také pěkná jezírka. Vydáte-li se k nim stezkou č.4 po hřebeni přes vrchol Cimon del To della Trappola a zpět po č.3-353 rozsedlinou Forcella di Bombasel, ujdete přibližně 5 kilometrů.

Pohled na jezírka z hřebenePohled na jezírka z hřebene (MM)Trasa po hřebeni k jezírkům Bombasel (rozkliknutím se otevře mapa bez žlutého zvýraznění)Trasa po hřebeni k jezírkům Bombasel (rozkliknutím se otevře mapa bez žlutého zvýraznění) (Tabacco 014, 1:25 000)Popis pro lepší orientaci - po rozkliknutí se zobrazí obrázek bez textuPopis pro lepší orientaci - po rozkliknutí se zobrazí obrázek bez textu (MM)

Pěšina č.2 vás od chaty na vrcholku Paion del Cermis dovede k vyhlídkovému bodu s kruhovým rozhledem, odkud pokračuje dál k rozcestníku v sedle Bombasel (Forcella di Bombasel). Kdo chce, může jako alternativu zvolit neznačenou širokou příjezdovou komunikaci vedoucí od boudy týmž směrem. V nejnižším bodě klesání objevíte jezírko, které je tak maličké, že ho ani nezakreslili do mapy. Žijí v něm čolci.

Kalné jezírko u cesty k Forcella BombaselKalné jezírko u cesty k Forcella Bombasel (MM)

Od jezírka široká cesta zvolna stoupá, míjí rozcestník ve Forcella di Bombasel a pokračuje jakožto č.4 k horní stanici lyžařského vleku. Zde se mění v úzkou klikatou pěšinku směřující k železnému kříži na vrcholu Cimon del To della Trappola (2.401 m n.m.). Cestujete-li s dětmi, buďte v závěru stoupání obezřetní, protože západní srázy této hory směrem do Val Moena jsou nečekaně příkré, pohled od kříže do cca 700 m hluboké rokle až bere dech (viz video níže).

Stezka č.4 a azalkyStezka č.4 a azalky (MM)

Pohled z hřebene na mokřady pod nímPohled z hřebene na mokřady pod ním (MM)

Od vrcholu, jehož jméno odkazuje na nedaleký potůček Torrente della Trappola (trappola = past, léčka), stezka č.4 mírně klesá, aby pak sledovala úzký hřeben vedoucí k hoře Castel di Bombasel (2.535 m n.m.; castel = castello = hrad). Hřeben je opravdu ostrý, ale cestička vede po jeho pozvolnější východní straně.

Je libo kostku nebo kvádřík?Je libo kostku nebo kvádřík? (MM)

Necelý kilometr od kříže, těsně před začátkem stoupání na Castel di Bombasel, stezka č.4 odbočuje vlevo dolů k jezerům, kde končí. Zabloudit se tu nedá, protože jezera opravdu přehlédnout nelze. Svahy jsou plné často volně ležících balvanů různých velikostí, působících až dojmem, jako by tu jacísi obři kdysi hráli v kostky nebo drápky. Řídký porost mezi nimi tvoří různé trávy, keře azalek a řada zajímavých rostlin, např. tučnice obecná nebo hořec žlutý.

Chůze mezi balvanyChůze mezi balvany (MM)Výhled směrem na Latemaar, Catinaccio, Sassolungo, Gruppo di Sella a Marmoladu Výhled směrem na Latemaar, Catinaccio, Sassolungo, Gruppo di Sella a Marmoladu (MM)Skupina jezírek pod Castel di Bombasel - Laghi di BombaselSkupina jezírek pod Castel di Bombasel - Laghi di Bombasel (MM)

První z temných jezírek objevíte už cestou ze svahu Castel di Bombasel. Jejich velikost, a vlastně i existence, závisí na předchozích i současných meteorologických podmínkách, plní je totiž tající sníh a dešťové srážky. Voda se drží také ve skalách, do nichž proniká puklinami, aby pak po čase zase vyvěrala přímo pod Bombaselem, kdesi na dně největšího z jezer, případně v okolních mokřinách.

Jezírko ve svahu hory Castel di Bombasel u značky č.4Jezírko ve svahu hory Castel di Bombasel u značky č.4 (MM)

Kromě Lago di Bombasel (2.268 m n.m.) s rozměry přibližně 245 x 150 metrů, najdete pod severovýchodními svahy Bombaselu ještě několik menších jezírek spojených úzkým potůčkem, jehož břehy jsou místy podmáčené. Každé z nich má úplně jiný charakter.

Největší z jezírek pod Castel di BombaselNejvětší z jezírek pod Castel di Bombasel (MM)Hladové rybky v největším jezeře pod BombaselemHladové rybky v největším jezeře pod Bombaselem (MM)Jezírko s ostrůvkyJezírko s ostrůvky (MM)

V křišťálově čisté vodě největšího jezera objevíte hejna drobných a věčně hladových rybek. Vedlejší, menší zdobí půvabné okrouhlé ostrůvky trav, které se oddělily od jeho břehů. Navazující a ještě menší už travnaté krajkoví zvolna pohlcuje. Další jezírko je plné zlomených stvolů rostlin, které mu dodávají tajemný nádech. Kamenité břehy kolem nejmenšího z nich se houpou, při čemž z jeho dna unikají drobné bublinky vzduchu.

Zvolna zarůstající jezírkoZvolna zarůstající jezírko (MM)Nejmenší jezírko, jehož podmáčené kamenité břehy se houpouNejmenší jezírko, jehož podmáčené kamenité břehy se houpou (MM)Plovoucí Plovoucí "zlomené" stvoly rostlin v jezírku (MM)Jezírko plné Jezírko plné "zlomených" stvolů rostlin, v pozadí místní bivak (MM)Výhled na Dolomity přes okraje řetězce LagoraiVýhled na Dolomity přes okraje řetězce Lagorai (MM)

Od rozcestníku na hrázi (foto v odkazu) největšího z jezer pod Bombaselem vede dál poměrně široká cesta č. 6 do Forcella del Macaco. Ještě než začne stoupat, míjí malý zděný bivak Baita di Bombasel (cca 150 m od rozcestí), kde se lze ukrýt za nepříznivého počasí. Najdete v něm dvě dřevěné lavice a stůl.

Kdo se odtud vydá přes hřeben na jih, sestoupí k velkému jezeru Lagorai (Lago di Lagorai). Protože jsme sem cestovali zdaleka, neměli jsme bohužel času nazbyt, takže jeho okolí už popsat nemohu.

Bivak u jezírek pod Castel di Bombasel (dominuje), v popředí potůček vinoucí se mokřademBivak u jezírek pod Castel di Bombasel (dominuje), v popředí potůček vinoucí se mokřadem (MM)Zlatohlávek na žlutém hořci poblíž Castel di BombaselZlatohlávek na žlutém hořci poblíž Castel di Bombasel (MM)Castel di Bombasel, za kameny je jezeroCastel di Bombasel, za kameny je jezero (MM)

Vydáte-li se od rozcestníku u hráze Lago di Bombasel směrem na sever, sestoupíte pohodlnou kamenitou cestou pod Forcella di Bombasel (viz začátek článku). Po širokých stupních zpevněných kládami a opatřených záchytným lanem pak bez problémů projdete výše položenou štěrbinou (Forcella Bombasel), a tím se vrátíte zpět k rozcestníku nedaleko Paion del Cermis (a malého jezírka s čolky). Cestou se můžete opět kochat neobvyklou krajinou.

Pohodlná cesta zpět s výhledyPohodlná cesta zpět s výhledy (MM)Výstup do sedla Bombasel při návratu na Paion del CermisVýstup do sedla Bombasel při návratu na Paion del Cermis (MM)

Upozorňuji, že pokud dosud nedošlo k nahrazení starých směrovek novými, číslování značených stezek se v reálu liší od map. Je tedy dobré řídit se podle názvů cílů, nikoliv pouze čísly.

U Laghi di Bombasel z této strany najdete pouze č. 4 (od jezírek na Cimon del To della Trappola) a č.6 (spojuje Forcella Bombasel s jezerem Lagorai, tedy Lago Lagorai) - foto v odkazu.

Číslo 4A neexistuje, trasa uvedená v mapě Kompass jako 4A má č.4, jak správně uvádí mapa Tabacco.

Stezka č.353 uvedená na cedulích ve Forcella Bobasel vede mezi Forcella Bombasel, Laghi Bombasel a Forcella del Macaco souběžně s č.6, ale na rozcestníku u Laghi Bombasel tohle číslo 353 nenajdete.

Na kameni u cesty mezi Lahgi Bombasel a Forcella Bombasel jsme zase kupodivu našli jen číslo 3 - 353 (viz FOTO v odkazu), shodné s mapami (ale nikoliv rozcestníkem na hrázi jezera).

Naštěstí je terén velmi dobře přehledný, takže zkušený turista dojde do cíle i bez cedulí.

Výhled z lanovky, vpravo na obzoru AlpyVýhled z lanovky, vpravo na obzoru Alpy (MM)

Další tipy na výlety v Dolomitech zde: http://martinamoudra.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=429386

Autor: Martina Moudrá | středa 25.5.2016 21:00 | karma článku: 33.22 | přečteno: 772x

Další články blogera

Martina Moudrá

Mrtvý rybník a PR Ryžovna (fototip na výlet)

Pár janích fotek z půvabné lokality nacházející se poblíž a na okraji rozsáhlého rašeliniště u Božího Daru v Krušných horách, kam jsme se vydali minulý víkend. Všechny obrázky lze zvětšit rozkliknutím.

16.4.2017 v 17:02 | Karma článku: 22.44 | Přečteno: 434 | Diskuse

Martina Moudrá

Hurá na veverky! (fotoblog)

Jelikož jsou stromy ještě bez listí, vydala jsem se po roce zase na veverky. Jsou sice plaché, ale o to je lov zábavnější. Mimochodem, víte, že rozčilená veverka umí docela výhrůžně mručet?

24.3.2017 v 9:19 | Karma článku: 30.62 | Přečteno: 540 | Diskuse

Martina Moudrá

Zřícenina hradu Valdek (fotoblog)

Hrad Valdek už asi viděl každý, koho tahle kdysi nedosažitelná zřícenina nacházející se ve vojenském újezdu Brdy zajímala. Konečně jsem se tam dokopala i já. A tohle jsem na místě zjistila:

2.3.2017 v 15:56 | Karma článku: 32.59 | Přečteno: 1060 | Diskuse

Martina Moudrá

Alpe Lusia, Dolomity

Pár fotek, mapek a praktických informací, které by se mohly hodit těm, kdo se v létě chystají navštívit Dolomity ve Val di Fassa nebo Val di Fiemme.

10.2.2017 v 12:34 | Karma článku: 32.14 | Přečteno: 710 | Diskuse

Další články z rubriky Fotoblogy

Jan Pražák

Halucinace kočky

Varování: Článek není vhodný pro lidi, kteří nejsou milovníky zvířat, zejména domácích mazlíčků. Pokud se mezi ně nepočítáte, radši jej ani neotvírejte, jinak byste se mohli po právu domnívat, že se jeho autor zbláznil.

24.4.2017 v 20:14 | Karma článku: 19.74 | Přečteno: 385 | Diskuse

Vlasta Fišrová

Klášterecká pohádka o vodě, stromech a květinách. I drak se na chvíli ukáže.

Královna Ohře, kterou převelice ctím, mi dnes ráno připravila tak krásné podívání, že tomu rovno není. Rozprostírajíc své tělo do šíře i dáli, napájí zvěř všelijakou, dává bohatých odměn rybářům, vodákům i všem pocestným.

24.4.2017 v 18:11 | Karma článku: 8.64 | Přečteno: 102 | Diskuse

Klára Tůmová

Fénix a kočky

Haló, haló, haló, proč je koček málo? Těch opuštěných bohužel málo není, a tak dobří lidé pořádají čas od času výstavy, kde kočičky hledají nové lidi. V případě, že si kočka s člověkem padnou do oka, se štěstí usmívá na oba.

24.4.2017 v 16:59 | Karma článku: 15.37 | Přečteno: 186 | Diskuse

Ladislav Vinš

Minulost a součanost v obrazech ...

Karlák, Václavák a pár vzpomínel na doby minulé. Kolik již bylo návrhu na zkrášlení Václaváku ? ? ?: Karlák - ráj narkomanu, údajně dojde k rekonsrukci. Snad se vrátí čtvery veřejné záchodky a bude to opravdu park k relaxaci?

24.4.2017 v 12:29 | Karma článku: 14.31 | Přečteno: 217 | Diskuse

Jarmila Kamenáčová

Je mi tu dobře - fOtOblog

Shodou okolností začínám jezdit více na naši prastarou chalupu, starý kamenný dům, uprostřed divoké přírody.

24.4.2017 v 7:20 | Karma článku: 12.86 | Přečteno: 254 | Diskuse
Počet článků 149 Celková karma 28.55 Průměrná čtenost 1616


Nejsem ničím zajímavá, ale okolní svět zajímavý je. Objevuji v něm dávno objevené - stejně tak, jako mnozí přede mnou i po mně.

A protože je svět příliš velký na to, aby ho člověk dokázal poznat úplně celý, k důkladnějšímu průzkumu jsem si vybrala oblast italské Dolomity.
Co tam zjistím, to předám dál - třeba se informace budou někomu hodit.
Jelikož se domnívám, že jedna fotografie prozradí víc než spousta slov, najdete v mých článcích více obrázků než textu. Viz PRŮVODCE ČESKÉHO GAUČOVÉHO POVALEČE PO DOLOMITECHPoužívám Panasonic Lumix GH3 a GH1 (plus sadu objektivů v rozsahu 7mm - 400 mm)

 

Kontakt: moudramartina@gmail.com

Seznam rubrik

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.