Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zákopy na dně průsmyku Valparola

1. 07. 2016 10:54:06
Fotoblog o tom, co je dnes k vidění v místech bývalého opevněné Edelweiss Stellung/Postazione Edelweiss v Passo Valparola poblíž pevnosti Tre Sassi/Tra i Sassi (Dolomity), další kapitola Průvodce gaučového povaleče po Dolomitech.

Projíždíte-li průsmykem Valparola (2.192 m n.m.), těsně navazujícím na známé Passo Falzarego, pravděpodobně se necháte zlákat k zastavení. Ať už u restaurace Rifugio Valparola nad jezerem Valparola nebo u zrekonstruované pevnosti Tre Sassi (Tra/Fra i Sassi), případně na staré silnici klikatící se pod stěnami Sasso di Stria (Hexenstein).

Forte Tre Sassi/Tra/Fra i SassiForte Tre Sassi/Tra/Fra i Sassi (Martina Moudrá)

Pohlédnete-li směrem dolů k jezeru, na dně mělké prolákliny mezi ním a horou Sasso di Stria vás nejspíš upoutá několik malých budov velikosti kůlny na dříví, obklopených poněkud neklidně zbrázděným kamenitým terénem. V letech 1915-1917 tu v zákopech nesoucích jméno pověstné alpské protěže, z nichž některé byly před časem nově obnoveny, přežívali vojáci rakousko-uherské armády usilovně bránící tehdejší hranici.

Edelweiss Stellung/Postazione di Edelweiss - Passo ValparolaEdelweiss Stellung/Postazione di Edelweiss - Passo Valparola (Martina Moudrá)

Další navazující zákopy a tunely pak můžete najít přímo v a na hoře Sasso di Stria/Hexenstein, případně na vedlejší Lagazuoi Piccolo, vzdálenější Col di Lana, ale i mnoha dalších.

Passo Valparola - vyznačení zajímavých cílů - PRO LEPŠÍ ČITELNOST ZVĚTŠETE ROZKLIKNUTÍMPasso Valparola - vyznačení zajímavých cílů - PRO LEPŠÍ ČITELNOST ZVĚTŠETE ROZKLIKNUTÍM (Martina Moudrá)

Výřez z mapy Tabacco s vyznačením polohy Edelweiss Stellung/Poztazione Edelweiss (červený ovál) a parkovišti (P) - ZVĚTŠETE ROZKLIKNUTÍMVýřez z mapy Tabacco s vyznačením polohy Edelweiss Stellung/Poztazione Edelweiss (červený ovál) a parkovišti (P) - ZVĚTŠETE ROZKLIKNUTÍM (Tabacco)

Prohlídka všech částí "muzea pod širým nebem" (Museo all'Aperto della Grande Guerra), kdekoliv na ně v Dolomitech narazíte, je vždy zdarma. Tedy vyjma uzavřených budov, jichž ovšem není mnoho. Zde v Passo Valparola se platí vstupné do pevnosti Tre Sassi, pokud máte zájem absolvovat prohlídku srubů a zákopů Edelweiss Stellung s odborným výkladem, průvodce si můžete najmout v pevnosti.

Aktuální ceník vstupného do pevnosti Tre Sassi 2016 ZDE.

Zákop v Edelweiss Stellung, v pozadí Col di LanaZákop v Edelweiss Stellung, v pozadí Col di Lana (Martina Moudrá)

Zrestaurovaná část lokality Edelweiss Stellung/Poztazione di Edelweiss není ani zdaleka tak rozsáhlá jako třeba známé Monte Piano, a ani tak pestrá jako zákopy u Cinque Torri nebo na sousední hoře Sasso di Stria, ale osobité kouzlo jí nechybí. Obnovené budovy štábu, ubikací, kuchyně, skladu, ošetřovny i suchého WC propojené různým způsobem zpevněnými zrekonstruovanými zákopy vypadají až útulně. Za 1.světové války sloužily jako zázemí nahrazující předčasně zničenou pevnost Tre Sassi.

Podaří-li se sehnat dostatek sponzorů, v srpnu přechodně opět ožívají.

Polní kuchyně (Edelweiss Stellung, Valparola)Polní kuchyně (Edelweiss Stellung, Valparola) (Martina Moudrá)

Velmi autenticky ovšem působí spíše dosud neobnovené a značně zarostlé zbytky zákopů nacházející se na samém okraji opevnění, z nichž se nabízí velmi půvabný výhled do malebné krajiny, jíž po pravé straně dominuje proslulá hora Col di Lana. Neomylně ji poznáte podle rozsáhlého kráteru, který vznikl odstřelem jejího vrcholu dne 17.4.1916.

Edelweiss Stellung - nezrestaurovaná část zákopů a výhled na Monte Pore a CivettuEdelweiss Stellung - nezrestaurovaná část zákopů a výhled na Monte Pore a Civettu (Martina Moudrá)

Výhodnou polohu v mělkém dolíku mezi skalami umocňují dostatečné zásoby pitné i užitkové vody, takže lokalita nebyla lidmi využívána teprve až za 1.světové války.

U prameniště poblíž Edelweiss Stellung byly r.1981 nalezeny hroty šípů a kamenné nástroje svědčící o přítomnosti dávných lovců z období cca 7 000 př.n.l. Živili se pravděpodobně lovem kamzíků a medvědů. Ve středověku se zde po přechodnou dobu zpracovával siderit na železné ingoty se značkou beránka, které pak byly přepravovány do vzdáleného Brixenu (podrobnější informace ZDE). Kromě informačních tabulí věnovaných bojům za 1.světové války tu proto můžete objevit také cedule s údaji souvisejícími s tzv."Strada della Vena", tedy dopravní tepnou, po níž se kdysi přepravovala železná ruda (strada=cesta, ulice; vena= žíla.... zde patrně rudná žíla), nemající s válkou nic společného.

article_photo (Martina Moudrá)

Díky specifickým podmínkám roste v zákopech značné množství zajímavých i vzácných rostlin, z nichž některé jinde v okolí tak snadno nenajdete (např. hruštička okrouhlolistá, temnohlávek černý, plesnivec alpský, několik druhů vstavačů...). Při troše štěstí můžete potkat sviště nebo třeba ořešníka kropenatého. Na svazích sousedícího hřebene Setsass nás před časem překvapil osamělý kozorožec horský.

Zákop - Edelweiss Stellung - v pozadí Col di LanaZákop - Edelweiss Stellung - v pozadí Col di Lana (Martina Moudrá)

Více o průsmyku např. zde: Průsmyk Valparola

O štole v hoře Sass Stria zde: Tunel Goiginger

O štole v hoře Lagazuoi Piccolo zde: Tunel Lagazuoi

O zřícenině hradu Andraz zde: Castello di Andraz/Buchenstein

Autor: Martina Moudrá | pátek 1.7.2016 10:54 | karma článku: 33.95 | přečteno: 1089x

Další články blogera

Martina Moudrá

Mrtvý rybník a PR Ryžovna (fototip na výlet)

Pár janích fotek z půvabné lokality nacházející se poblíž a na okraji rozsáhlého rašeliniště u Božího Daru v Krušných horách, kam jsme se vydali minulý víkend. Všechny obrázky lze zvětšit rozkliknutím.

16.4.2017 v 17:02 | Karma článku: 22.44 | Přečteno: 434 | Diskuse

Martina Moudrá

Hurá na veverky! (fotoblog)

Jelikož jsou stromy ještě bez listí, vydala jsem se po roce zase na veverky. Jsou sice plaché, ale o to je lov zábavnější. Mimochodem, víte, že rozčilená veverka umí docela výhrůžně mručet?

24.3.2017 v 9:19 | Karma článku: 30.62 | Přečteno: 540 | Diskuse

Martina Moudrá

Zřícenina hradu Valdek (fotoblog)

Hrad Valdek už asi viděl každý, koho tahle kdysi nedosažitelná zřícenina nacházející se ve vojenském újezdu Brdy zajímala. Konečně jsem se tam dokopala i já. A tohle jsem na místě zjistila:

2.3.2017 v 15:56 | Karma článku: 32.59 | Přečteno: 1060 | Diskuse

Martina Moudrá

Alpe Lusia, Dolomity

Pár fotek, mapek a praktických informací, které by se mohly hodit těm, kdo se v létě chystají navštívit Dolomity ve Val di Fassa nebo Val di Fiemme.

10.2.2017 v 12:34 | Karma článku: 32.14 | Přečteno: 710 | Diskuse

Další články z rubriky Fotoblogy

Jan Pražák

Halucinace kočky

Varování: Článek není vhodný pro lidi, kteří nejsou milovníky zvířat, zejména domácích mazlíčků. Pokud se mezi ně nepočítáte, radši jej ani neotvírejte, jinak byste se mohli po právu domnívat, že se jeho autor zbláznil.

24.4.2017 v 20:14 | Karma článku: 19.74 | Přečteno: 382 | Diskuse

Vlasta Fišrová

Klášterecká pohádka o vodě, stromech a květinách. I drak se na chvíli ukáže.

Královna Ohře, kterou převelice ctím, mi dnes ráno připravila tak krásné podívání, že tomu rovno není. Rozprostírajíc své tělo do šíře i dáli, napájí zvěř všelijakou, dává bohatých odměn rybářům, vodákům i všem pocestným.

24.4.2017 v 18:11 | Karma článku: 8.64 | Přečteno: 98 | Diskuse

Klára Tůmová

Fénix a kočky

Haló, haló, haló, proč je koček málo? Těch opuštěných bohužel málo není, a tak dobří lidé pořádají čas od času výstavy, kde kočičky hledají nové lidi. V případě, že si kočka s člověkem padnou do oka, se štěstí usmívá na oba.

24.4.2017 v 16:59 | Karma článku: 15.37 | Přečteno: 185 | Diskuse

Ladislav Vinš

Minulost a součanost v obrazech ...

Karlák, Václavák a pár vzpomínel na doby minulé. Kolik již bylo návrhu na zkrášlení Václaváku ? ? ?: Karlák - ráj narkomanu, údajně dojde k rekonsrukci. Snad se vrátí čtvery veřejné záchodky a bude to opravdu park k relaxaci?

24.4.2017 v 12:29 | Karma článku: 14.31 | Přečteno: 217 | Diskuse

Jarmila Kamenáčová

Je mi tu dobře - fOtOblog

Shodou okolností začínám jezdit více na naši prastarou chalupu, starý kamenný dům, uprostřed divoké přírody.

24.4.2017 v 7:20 | Karma článku: 12.86 | Přečteno: 254 | Diskuse
Počet článků 149 Celková karma 28.55 Průměrná čtenost 1616


Nejsem ničím zajímavá, ale okolní svět zajímavý je. Objevuji v něm dávno objevené - stejně tak, jako mnozí přede mnou i po mně.

A protože je svět příliš velký na to, aby ho člověk dokázal poznat úplně celý, k důkladnějšímu průzkumu jsem si vybrala oblast italské Dolomity.
Co tam zjistím, to předám dál - třeba se informace budou někomu hodit.
Jelikož se domnívám, že jedna fotografie prozradí víc než spousta slov, najdete v mých článcích více obrázků než textu. Viz PRŮVODCE ČESKÉHO GAUČOVÉHO POVALEČE PO DOLOMITECHPoužívám Panasonic Lumix GH3 a GH1 (plus sadu objektivů v rozsahu 7mm - 400 mm)

 

Kontakt: moudramartina@gmail.com

Seznam rubrik

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.