Zákopy na dně průsmyku Valparola

Fotoblog o tom, co je dnes k vidění v místech bývalého opevněné Edelweiss Stellung/Postazione Edelweiss v Passo Valparola poblíž pevnosti Tre Sassi/Tra i Sassi (Dolomity), další kapitola Průvodce gaučového povaleče po Dolomitech.
Edelweiß

 

Projíždíte-li průsmykem Valparola (2.192 m n.m.), těsně navazujícím na známé Passo Falzarego, pravděpodobně se necháte zlákat k zastavení. Ať už u restaurace Rifugio Valparola nad jezerem Valparola nebo u zrekonstruované pevnosti Tre Sassi (Tra/Fra i Sassi), případně na staré silnici klikatící se pod stěnami Sasso di Stria (Hexenstein).

Forte Tre Sassi/Tra/Fra i Sassi

Okolí Edelweiss Stellung 

Pohlédnete-li směrem dolů k jezeru, na dně mělké prolákliny mezi ním a horou Sasso di Stria vás nejspíš upoutá několik malých budov velikosti kůlny na dříví, obklopených poněkud neklidně zbrázděným kamenitým terénem. V letech 1915-1917 tu v zákopech nesoucích jméno pověstné alpské protěže, z nichž některé byly před časem nově obnoveny, přežívali vojáci rakousko-uherské armády usilovně bránící tehdejší hranici. 

Edelweiss Stellung/Postazione di Edelweiss - Passo Valparola

 

Další navazující zákopy a tunely pak můžete najít přímo v a na hoře Sasso di Stria/Hexenstein, případně na vedlejší Lagazuoi Piccolo, vzdálenější Col di Lana, ale i mnoha dalších. 

Passo Valparola - vyznačení zajímavých cílů

 

Výřez z mapy Tabacco s vyznačením polohy Edelweiss Stellung/Poztazione Edelweiss (červený ovál) a parkovišti (P)

 

Prohlídka všech částí "muzea pod širým nebem" (Museo all'Aperto della Grande Guerra), kdekoliv na ně v Dolomitech narazíte, je vždy zdarma. Tedy vyjma uzavřených budov, jichž ovšem není mnoho. Zde v Passo Valparola se platí vstupné do pevnosti Tre Sassi, pokud máte zájem absolvovat prohlídku srubů a zákopů Edelweiss Stellung s odborným výkladem, průvodce si můžete najmout v pevnosti. 

Aktuální ceník vstupného do pevnosti Tre Sassi 2016 ZDE.

Zákop v Edelweiss Stellung, v pozadí Col di Lana

 

Zrestaurovaná část lokality Edelweiss Stellung/Poztazione di Edelweiss není ani zdaleka tak rozsáhlá jako třeba známé Monte Piano, a ani tak pestrá jako zákopy u Cinque Torri nebo na sousední hoře Sasso di Stria, ale osobité kouzlo jí nechybí. Obnovené budovy štábu, ubikací, kuchyně, skladu, ošetřovny i suchého WC propojené různým způsobem zpevněnými zrekonstruovanými zákopy vypadají až útulně. Za 1.světové války sloužily jako zázemí nahrazující předčasně zničenou pevnost Tre Sassi

Podaří-li se sehnat dostatek sponzorů, v srpnu přechodně opět ožívají.

Polní kuchyně (Edelweiss Stellung, Valparola)

Zrestaurované budovy a zákopy

 

Velmi autenticky ovšem působí spíše dosud neobnovené a značně zarostlé zbytky zákopů nacházející se na samém okraji opevnění, z nichž se nabízí velmi půvabný výhled do malebné krajiny, jíž po pravé straně dominuje proslulá hora Col di Lana. Neomylně ji poznáte podle rozsáhlého kráteru, který vznikl odstřelem jejího vrcholu dne 17.4.1916.

Edelweiss Stellung - nezrestaurovaná část zákopů a výhled na Monte Pore a Civettu

Zaniklé zákopy a výhledy do kraje

 

Výhodnou polohu v mělkém dolíku mezi skalami umocňují dostatečné zásoby pitné i užitkové vody, takže lokalita nebyla lidmi využívána teprve až za 1.světové války. 

U prameniště poblíž Edelweiss Stellung byly r.1981 nalezeny hroty šípů a kamenné nástroje svědčící o přítomnosti dávných lovců z období cca 7 000 př.n.l. Živili se pravděpodobně lovem kamzíků a medvědů. Ve středověku se zde po přechodnou dobu zpracovával siderit na železné ingoty se značkou beránka, které pak byly přepravovány do vzdáleného Brixenu (podrobnější informace ZDE). Kromě informačních tabulí věnovaných bojům za 1.světové války tu proto můžete objevit také cedule s údaji souvisejícími s tzv."Strada della Vena", tedy dopravní tepnou, po níž se kdysi přepravovala železná ruda (strada=cesta, ulice; vena= žíla.... zde patrně rudná žíla), nemající s válkou nic společného. 

Co tu taky kvete a žije

 

Díky specifickým podmínkám roste v zákopech značné množství zajímavých i vzácných rostlin, z nichž některé jinde v okolí tak snadno nenajdete (např. hruštička okrouhlolistá, temnohlávek černý, plesnivec alpský, několik druhů vstavačů...). Při troše štěstí můžete potkat sviště nebo třeba ořešníka kropenatého. Na svazích sousedícího hřebene Setsass nás před časem překvapil osamělý kozorožec horský.

Zákop - Edelweiss Stellung - v pozadí Col di Lana

Více o průsmyku např. zde: Průsmyk Valparola

O štole v hoře Sass Stria zde: Tunel Goiginger

O štole v hoře Lagazuoi Piccolo zde: Tunel Lagazuoi

O zřícenině hradu Andraz zde: Castello di Andraz/Buchenstein

Autor: Martina Moudrá | pátek 1.7.2016 10:54 | karma článku: 34,59 | přečteno: 1859x
  • Další články autora

Martina Moudrá

Zámek Bílé Poličany (fotoblog)

11.3.2021 v 18:42 | Karma: 16,64

Martina Moudrá

Trosky 10x jinak

1.3.2021 v 17:32 | Karma: 23,43

Martina Moudrá

2 v 1 (fotoblog)

12.12.2018 v 10:14 | Karma: 32,41

Martina Moudrá

Loukami nad Colfoscem (fotoblog)

15.2.2018 v 14:22 | Karma: 33,27

Martina Moudrá

Doteky podzimu (fotoblog)

30.11.2017 v 10:55 | Karma: 33,20

Martina Moudrá

"Všetci kradnú... ako straky...."

27.10.2017 v 12:43 | Karma: 33,97

Martina Moudrá

Lago di Coldai (foto, info)

30.9.2017 v 18:54 | Karma: 33,89
  • Počet článků 173
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2359x
Nejsem ničím zajímavá, ale okolní svět zajímavý je. Objevuji v něm dávno objevené - stejně tak, jako mnozí přede mnou i po mně.

A protože je svět příliš velký na to, aby ho člověk dokázal poznat úplně celý, k důkladnějšímu průzkumu jsem si vybrala oblast známou jako Dolomity.
Co tam zjistím, to předám dál - třeba se informace budou někomu hodit.
Viz PRŮVODCE ČESKÉHO GAUČOVÉHO POVALEČE PO DOLOMITECH

Jelikož se domnívám, že jedna fotografie prozradí víc než spousta slov, najdete v mých článcích více obrázků než textu. 
Používám Panasonic Lumix GH3, GH1 a GH5 (plus sadu objektivů v rozsahu 7mm - 400 mm)


Nepracuji a ani jsem nikdy nepracovala v oboru cestovní ruch. Nemám ani žádné kontakty na jakoukoliv cestovní agenturu.