Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Skalní město v Passo Sella (Dolomity)

1. 12. 2016 23:46:07
Ačkoliv skalní městečko rozkládající se na jihovýchodním úpatí hory Sassolungo (něm.Langkofel, ladin.Saslonch) není tak rozsáhlé a divoké jako skalní labyrint pod severními srázy Latemaru, určitě má výletníkům co nabídnout.
Kamenné moře Citta dei Sassi pod SassolungemKamenné moře Citta dei Sassi pod Sassolungem (MM)

Najdete ho v malebném sedle Passo di Sella, prakticky přímo u placeného parkoviště a dolní stanice lanovky vedoucí k boudě Toni Demetze ve Forcella Sassolungo.

Sassolungo-Sassopiatto-popis a poloha kamenného moře Citta dei Sassi...lze zvětšit rozkliknutímSassolungo-Sassopiatto-popis a poloha kamenného moře Citta dei Sassi...lze zvětšit rozkliknutím (MM)Poloha skalního města vyznačena zeleným kroužkem. Obrázek lze zvětšit rozkliknutím.Poloha skalního města vyznačena zeleným kroužkem. Obrázek lze zvětšit rozkliknutím. (mapa Tabacco- výřez)Kamenné moře Citta dei Sassi, pohled na níže položenou část při příchodu ze severuKamenné moře Citta dei Sassi, pohled na níže položenou část při příchodu ze severu (MM)

Bizarní Citta dei Sassi (Steinerne Stadt/ Zita dai Saso) se díky své rozloze jako samostatný cíl hodí leda tak pro piknik s malými dětmi, nicméně lze ho zahrnout do libovolné delší okružní trasy. Zajímavě vypadá i skrz poškrábaná plexisklová okénka lanovky vedoucí od hotelu Passo Sella k Rif.Toni Demetz ve Forcella Sassolungo.

Citta dei Sassi, Passo Sella - pohled z lanovkyCitta dei Sassi, Passo Sella - pohled z lanovky (MM)

Labyrintem vedou dvě značené cesty, přičemž výše položená (západní) je široká a velice dobře schůdná i sjízdná. Od ní se oddělující níže položená stezka (východní) je sice zpočátku také široká, leč postupně se mění v běžnou pěšinku, křivolace se klikatící mezi balvany. V turistických mapách je zakreslen pouze chodník č.526, nicméně satelitní snímek (viz výše) existenci druhé pěšiny dokládá celkem jasně.

Horní okraj kamenného moře, záběr z okénka lanovkyHorní okraj kamenného moře, záběr z okénka lanovky (MM)

Rozhodnout se mezi oběma trasami lze buď u rozcestníku nedaleko boudy Emilia Comiciho (sever) nebo poblíž parkoviště v Passo Sella (jih). Cyklisté nepochybně zvolí horní variantu, pěší průzkumníci mohou absolvovat krátký okruh kamenným mořem, tedy pokud budou mít náladu.

Cesta ke kamennému moři od boudy E.Comici, v pozadí Gruppo di SellaCesta ke kamennému moři od boudy E.Comici, v pozadí Gruppo di Sella (MM)Pohled ze stezky 526 směrem k boudě E.ComiciPohled ze stezky 526 směrem k boudě E.Comici (MM)masiv Gruppo di Sella ze stezky č.526masiv Gruppo di Sella ze stezky č.526 (MM)

Pohyb mezi balvany kamenného mestečka "Citta dei Sassi" není nijak zvlášť obtížný, převýšení je zanedbatelné. Zaujmou hlavně půvabné výhledy na horské masivy tyčící se nad nedalekým průsmykem Gardena a samozřejmě útesy impozantního Gruppo di Sella, za nimiž v dálce nesměle vykukuje Marmolada, typická svým bíle zářícím ledovcem.

Vykukující Marmolada, záběr ze stezky č.526Vykukující Marmolada, záběr ze stezky č.526 (MM)Figurantka nezevluje vysoko v horách, ale na pohodlné značené cestě pod Sassolungem (č.526)Figurantka nezevluje vysoko v horách, ale na pohodlné značené cestě pod Sassolungem (č.526) (MM)část Gruppo di Sellačást Gruppo di Sella (MM)

Kdo by si z Dolomit rád odnesl hromadu zaručeně vysokohorských snímků, aniž by se musel kamkoliv trmácet po svých, má právě zde naprosto skvělou příležitost. Vřele doporučuji návštěvu naplánovat tak, aby zahrnovala také pozdní odpoledne nebo večer.

Výhled z bludiště na štíty nad Passo GardenaVýhled z bludiště na štíty nad Passo Gardena (MM)Níže položená pěšinka vedoucí skalním bludištěmNíže položená pěšinka vedoucí skalním bludištěm (MM)Zaoblené balvany poroslé zelení (záběr pořízen za jízdy okénkem lanovky)Zaoblené balvany poroslé zelení (záběr pořízen za jízdy okénkem lanovky) (MM)

Kamenné moře Citta dei Sassi je zřejmě o něco starší než Labirinto di Latemar (viz odkaz) u průsmyku Carezza (Karerpass), neboť vrcholky rozkutálených kamenů a skalních bloků jsou zaoblenější a zdobí je zelené chocholy tvořené nejen travami a keři, ale i huňatými borovicemi. Mezi nimi i na nich se tu a tam volně pasou rozvážné krávy-horolezkyně. Ve složitém terénu se zjevně cítí jako doma.

Kravky zpívajícíKravky zpívající (MM)Horolezná kravka (rozkliknutím se zobrazí zblízkaHorolezná kravka (rozkliknutím se zobrazí zblízka (MM)Kravka přežvykujícíKravka přežvykující (MM)

Když se z bludiště nebo i přímo od parkoviště pozorně zadíváte na horu Sassolungo (na obrázku úplně vpravo), zhruba v její polovině objevíte přírodní výklenek. Od 50.let 20.století je v něm umístěna 310 cm vysoká dřevěná socha Madonny. Vytvořil ji a za pomoci druhých také instaloval italský sochař a alpinista Flavio Pancheri.

Poloha výklenku s madonou, pohled z parkoviště, foto lze zvětšit rozkliknutímPoloha výklenku s madonou, pohled z parkoviště, foto lze zvětšit rozkliknutím (MM)

article_photo

article_photo

Výhled z parkoviště na skály nad Passo Gardena, přichází bouřkaVýhled z parkoviště na skály nad Passo Gardena, přichází bouřka (MM)

Podle jedné z verzí staré ladinské legendy prý na úpatí hory Sassolungo (=dlouhá skála, dlouhý kámen) kdysi stával zámek obývaný princeznou, která byla za dobrý skutek obdařena schopností proměňovat se ve slavíka, jehož mláďata zachránila.

Marmolada vykukující nad Passo SellaMarmolada vykukující nad Passo Sella (MM)

Jak si tak poletovala nad malebnými údolími velehor, zahlédla v jednom z nich zajímavou tvrz. Budova se zdála být neobydlená. Princezna se tedy bezstarostně usadila na větvi jedné z okolních bříz a začala zpívat. Záhy zjistila, že má diváka.

Rytíře, který žil osaměle ve tvrzi, slavičí tlukot vzal za srdce tak, že vydržel poslouchat až do západu slunce. Princezna si neobvyklého zájmu všimla, a tak k jeho oknu začala létat pravidelně, aby ho potěšila.

Zvětralé vrcholky skalního masivuZvětralé vrcholky skalního masivu (MM)

Rytíře trápilo, zda není blázen, když zbožňuje malého opeřence. Proto se vydal o radu k příteli, jenž mu prozradil, že slavík, kterého denně tak toužebně vyhlíží, ve skutečnosti není pták, ale krásná dívka.

Jakmile slavík opět přiletěl, zamilovaný rytíř neodolal a pokusil se ho chytit, aby vyznal princezně lásku.

Výhled na Sass Pordoi z okraje kamenného mořeVýhled na Sass Pordoi z okraje kamenného moře (MM)

Jenomže ta se polekala a zmizela. Trvalo hodně dlouho, než sebrala odvahu a ke tvrzi se zase vrátila. Místo rytíře však našla jen jeho bezduché tělo, protože zemřel žalem. Kouzlo pominulo a nešťastná princezna už navždy zůstala slavíkem. Od té doby prý smutně zpívá s větrem ve věžích Sassolunga.

Kamenné moře pod masivem SassolungoKamenné moře pod masivem Sassolungo (MM)Výhled z bludiště Citta dei SassiVýhled z bludiště Citta dei Sassi (MM)Výhled z pěšinky uvnitř Citta dei SassiVýhled z pěšinky uvnitř Citta dei Sassi (MM)

V Passo Sella u skalního bludiště staví autobusy jezdící sem z Ortisei(St.Ulrich) a St.Christiny. Pod nedalekou homoli Col Rodela končí velkokapacitní lanovka z Campitella di Fassa, takže dostat se sem lze velmi snadno i bez auta, motorky nebo kola.

Lehátka nabízející odpočinek u boudy E.Comici pod SassolungemLehátka nabízející odpočinek u boudy E.Comici pod Sassolungem (MM)Loňský letní jízdní řád autobusů - pro orientační přehled o četnosti spojůLoňský letní jízdní řád autobusů - pro orientační přehled o četnosti spojů (MM)Scenerie v Passo di Sella, MarmoladaScenerie v Passo di Sella, Marmolada (MM)

Od Citta dei Sassi lze pokračovat např. oblíbenou Friedrich-August Weg (odkaz) nebo okružní trasou Giro del Sassolungo (odkaz). Velmi pěkným výletním cílem v okolí je třeba Sass Pordoi (odkaz), kam se lze pohodlně dostat lanovkou

Scenerie v Passo SellaScenerie v Passo Sella (MM)

Informace o podobném labyrintu pod Latemarem najdete ZDE

Autor: Martina Moudrá | čtvrtek 1.12.2016 23:46 | karma článku: 30.85 | přečteno: 674x

Další články blogera

Martina Moudrá

Gardenacia, Alta Badia, Dolomity

Tip na krátký výšlap v oblasti Alta Badia (Jižní Tyrolsko, Dolomity) - fotky, mapy a popis cesty k boudě s pěkným výhledem na údolí Val Badia, Pralongia a okolní horské štíty. Východisko: Stern/La Ila/La Villa .

9.5.2017 v 20:30 | Karma článku: 31.44 | Přečteno: 612 | Diskuse

Martina Moudrá

Mrtvý rybník a PR Ryžovna (fototip na výlet)

Pár janích fotek z půvabné lokality nacházející se poblíž a na okraji rozsáhlého rašeliniště u Božího Daru v Krušných horách, kam jsme se vydali minulý víkend. Všechny obrázky lze zvětšit rozkliknutím.

16.4.2017 v 17:02 | Karma článku: 31.31 | Přečteno: 622 | Diskuse

Martina Moudrá

Hurá na veverky! (fotoblog)

Jelikož jsou stromy ještě bez listí, vydala jsem se po roce zase na veverky. Jsou sice plaché, ale o to je lov zábavnější. Mimochodem, víte, že rozčilená veverka umí docela výhrůžně mručet?

24.3.2017 v 9:19 | Karma článku: 31.48 | Přečteno: 593 | Diskuse

Martina Moudrá

Zřícenina hradu Valdek (fotoblog)

Hrad Valdek už asi viděl každý, koho tahle kdysi nedosažitelná zřícenina nacházející se ve vojenském újezdu Brdy zajímala. Konečně jsem se tam dokopala i já. A tohle jsem na místě zjistila:

2.3.2017 v 15:56 | Karma článku: 32.92 | Přečteno: 1141 | Diskuse

Další články z rubriky Fotoblogy

Milan Slanina

Jak jsme nešli na Portu v Řevnicích

Výlet, jeden z mnoha, kdy mi moje úžasná žena neprozradí, kam jedeme. Skončili jsme v Řevnicích. Portu jsem fotil asi z 50 metrů, bo dát sedm stovek za dva lidi mi připadlo ujetý. Ještě že jsme pak šli k Berounce, která osvěžila.

25.6.2017 v 20:41 | Karma článku: 10.16 | Přečteno: 411 | Diskuse

Lenka Pokorná

Moldavsko je víno

Proč některé východoevropské země, dříve republiky SSSR, sní o návratu do těch časů, kdy celý (jejich) svět mluvil víceméně plynně rusky a mezi jednotlivými (pseudo)republikami byly hranice jenom na mapě?

25.6.2017 v 19:14 | Karma článku: 8.22 | Přečteno: 236 | Diskuse

Michal Štosel

Na houbách v Olomouci

V sobotu se v Olomouci běžel Mattoni Olomouc Half Marathon 2017 a protože běhání není zrovna moje parádní disciplína, vydal jsem se na houby.

25.6.2017 v 18:11 | Karma článku: 11.84 | Přečteno: 299 | Diskuse

Jiří Stratil

Klasik-modern

Neexistuje na světě umělecké dílo, které by uspokojovalo každého. I ty nejvyšší výkony, jakých někteří tvůrci dosahovali, může někdo z určitého pohledu zpochybnit i shodit. Toho se dostávalo a dostává všem umělcům.

25.6.2017 v 9:02 | Karma článku: 6.80 | Přečteno: 120 | Diskuse

Milan Slanina

Dnes jsme si zařádili

Moje žena s nový křovinořezem statečně prostupovala džunglí. Já po 15 letech vzal do ruky motorovou pilu a pokácel tři patnáctimetrové olše. Naporcovat, uložit a dřevo už bude vysychat samo. Mákli jsme si oba.

24.6.2017 v 20:49 | Karma článku: 10.26 | Přečteno: 435 | Diskuse
Počet článků 150 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1658


Nejsem ničím zajímavá, ale okolní svět zajímavý je. Objevuji v něm dávno objevené - stejně tak, jako mnozí přede mnou i po mně.

A protože je svět příliš velký na to, aby ho člověk dokázal poznat úplně celý, k důkladnějšímu průzkumu jsem si vybrala oblast italské Dolomity.
Co tam zjistím, to předám dál - třeba se informace budou někomu hodit.
Jelikož se domnívám, že jedna fotografie prozradí víc než spousta slov, najdete v mých článcích více obrázků než textu. Viz PRŮVODCE ČESKÉHO GAUČOVÉHO POVALEČE PO DOLOMITECHPoužívám Panasonic Lumix GH3 a GH1 (plus sadu objektivů v rozsahu 7mm - 400 mm)

 

Kontakt: moudramartina@gmail.com

Seznam rubrik

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.