Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Za bronzovým orlem a ještě dál

31. 01. 2017 20:20:04
Tip na pohodovou vycházku po úpatí masivu Catinaccio (Rosengarten) v Dolomitech, přímo nad průsmykem Carezza (Passo Carezza, Karerpass). FOTKY, MAPY, popis cesty. Další kapitola "Průvodce gaučového povaleče po Dolomitech"

(Všechny obrázky lze zvětšit rozkliknutím)

Masiv Catinaccio (Rosengarten) ze svahu Latemaru; dole průsmyk Carezza (Karerpass)Masiv Catinaccio (Rosengarten) ze svahu Latemaru; dole průsmyk Carezza (Karerpass) (MM)

Vyjma stoupání z Passo Carezza k boudě Paolina (2.125 m n.m.), kam ovšem lze dojet lanovkou, není na trase žádný vražedný krpál. Jako východisko dobře poslouží parkoviště v Costalunze u místní lanovky Pra di Torri, kde je také zastávka autobusu pendlujícího mezi Bolzanem a údolím Fassa (jízdní řád 2017: TAM a ZPĚT).

Mapa trasy (stezky č.539, 549, 541 a 548) - zvětšete rozkliknutímMapa trasy (stezky č.539, 549, 541 a 548) - zvětšete rozkliknutím (Kompass)Catinaccio a pastviny poblíž dolní stanice lanovky PaolinaCatinaccio a pastviny poblíž dolní stanice lanovky Paolina (MM)

Kdo radši šlape pěšky, může se z Costalungy vydat na sever stezkou č.552. Správný gaučový povaleč však seběhne průsmykem Carezza podél silnice dolů, k hotelu Alpenrose (1.620m n.m.), kde se pohodlně usadí do sedačky a během jízdy vzhůru se spokojeně kochá krásami krajiny.

Podhůří Dolomit - výhed od Rif.Paolina směrem k BolzanuPodhůří Dolomit - výhed od Rif.Paolina směrem k Bolzanu (MM)Latemar a průsmyk CarezzaLatemar a průsmyk Carezza (MM)Catinaccio - Roda di Vael/Rotwand a stezka u Rif.PaolinaCatinaccio - Roda di Vael/Rotwand a stezka u Rif.Paolina (MM)

Už z luk pod Rif.Paolina se otevírá široký výhled do kraje, zejména směrem k Bolzanu. V dálce za vrcholky zaoblených zelených kopců v podhůří se při západu slunce rýsují zubaté štíty Alp. Během dne však kvůli oparu nemusejí být vidět. Přibližující se věže Catinaccia působí malebně a krotce, Latemar tyčící se na protější straně údolí Carezza vypadá až nečekaně uhlazeně.

Latemar ze stezky č.539Latemar ze stezky č.539 (MM)

Od horní stanice lanovky Paolina stezka č.539 zvolna stoupá travou k bronzové soše orla (asi 850 m). Zatímco č.539 se následně stáčí zpět do údolí, dál k boudám Rotwandhütte/Rif.Roda di Vael a Baita Pederiva (1 km) odtud vede značka č.549. Příjemný chodník známý též jako Sentiero di Masaré mírně klesá, místy sleduje vrstevnici. Masaré se jmenuje hora v jeho těsném sousedství, a jmenoval se tak i čaroděj, který se podle místní pověsti pokusil unést překrásnou vílu z nedalekého jezera Carezza (legenda, fotky a další info v odkazu).

Bronzový orel, CatinaccioBronzový orel, Catinaccio (MM)

Pamětní deska u neobvyklého monumentu tvaru orla umístěného na skále u cesty připomíná Theodora Christomannose (1854 - 1911), někdejšího vlivného politika a zakladatele sdružení "Verein für Alpenhotels in Tirol". Byl to právě on, kdo se vrchovatou měrou zasloužil o rozvoj turistického ruchu v jižním Tyrolsku. Zasadil se o budování infrastruktury, zejména silnice spojující Bolzano s Cortinou d'Ampezzo, podporoval růst husté sítě hotelů a horských bud.

Bronzová socha z dílny Willyho Zügela měří 270 cm a váží pěkných 350 kg. Nainstalována sem byla 24.9.1912, roku 1959 prošla celkovou opravou.

Bronzový orel, vlevo LatemarBronzový orel, vlevo Latemar (MM)Bronzový orel na skále u cestyBronzový orel na skále u cesty (MM)Výhled do údolíVýhled do údolí (MM)Pěšina č.549Pěšina č.549 (MM)Stezka 549Stezka 549 (MM)

Horské chaty Roda di Vael a Pederiva (2.275 m n.m.) bývají za pěkného počasí přímo obsypány zevlujícími a svačícími návštěvníky. Mnozí zvědavci samozřejmě šplhají asi 150 m dlouhou pěšinkou na maličký kuželovitý pahorek Ciampaz (2.316 m n.m.), aby se co možná nejlépe rozhléhli po okolí.

Alpinky u cesty 549Alpinky u cesty 549 (MM)Rotwandhütte a Baita PederivaRotwandhütte a Baita Pederiva (MM)Pahorek Ciampaz, bouda Pederiva a Val di FassaPahorek Ciampaz, bouda Pederiva a Val di Fassa (MM)

Od Rif. Roda di Vael (Rotwandhütte) lze pokračovat dál po vrstevnici, dobře schůdnou stezkou č.541 (1,5 km) sledující úpatí věží Roda del Diavolo, Torre Finestra a Roda di Vael (Rotwand). Na severním obzoru dominuje bizarní Cima Sforcella/Tscheiner Spitze, připomínající vztyčený chochol.

Cima SforcellaCima Sforcella (MM)Na stezce č.541Na stezce č.541 (MM)Stezka 541, nad ní Cima Sforcella/Tscheiner SpitzeStezka 541, nad ní Cima Sforcella/Tscheiner Spitze (MM)

U rozcestníku pod štíty Mugoni lze z č.541 odbočit vpravo, pěšinou Vial delle Feide (Santiero delle Pecore), která dříve sloužila k přesunu stád ovcí z pastviny na pastvinu. Asi po 2 km je možné z ní odbočit zkratkou vlevo, přes Pale Rabiouse, do údolí Val di Vaiolet (popis navazující trasy v odkazu). Pokud k Pale Rabiouse neodbočíte, dojdete po dalších dvou kilometrech k horní stanici lanovky Funivia Catinaccio-Rosengarten, jejíž dolní stanice se nachází ve Vigo di Fassa. Z Vigo di Fassa se lze do Passo Carezza vrátit autobusem (odkazy na jízdní řád v úvodu tohoto článku, poslední jede v 18:13).

Poblíž rozcestníku pod Mugoni a Passo delle ZigoladePoblíž rozcestníku pod Mugoni a Passo delle Zigolade (MM)Hořec jarníHořec jarní (MM)Výběžek masivu Catinaccio, po němž vede Vial delle Feide/Sentiero Pecorino, vpravo Pale RabiouseVýběžek masivu Catinaccio, po němž vede Vial delle Feide/Sentiero Pecorino, vpravo Pale Rabiouse (MM)

Stezka č.541 od rozcestníku pod Mugoni klikatě šplhá velmi prudkým svahem do sedla Passo delle Zigolade (2.550 m n.m.), jímž překonává zdejší výběžek masivu Catinaccio a následně příkře klesá do Val di Vaiolet (větší výřez mapy k dispozici v TOMTO ODKAZU). Jen na samotný výstup je potřeba počítat minimálně se 40 minutami.

Hořce u stezky č.541Hořce u stezky č.541 (MM)

Od Rif.Roda di Vael (Rotwandhütte) je také možné sejít po č.545 k salaši Malga Vael. 4.dubna 2014 oblast postihl sesuv půdy, který tehdy přehradil přístupovou komunikaci vedoucí od salaše do Vigo di Fassa. Popadané kmeny stromů, kamení a zemina však byly neprodleně odstraněny, takže zdejší občerstvení tehdy zůstalo mimo provoz jen krátce. Podobné události totiž nejsou v Dolomitech nijak vzácné.

Návrat k Rotwandhütte, stezka č.541Návrat k Rotwandhütte, stezka č.541 (MM)Marmolada, Gran Vernel a Sass d'Adam, přiblíženoMarmolada, Gran Vernel a Sass d'Adam, přiblíženo (MM)Rotwandhütte a Baita Pederiva za zádyRotwandhütte a Baita Pederiva za zády (MM)

Zpět na parkoviště v Costalunze (průsmyk Carezza) se od rozcestníku pod Mugoni dá vrátit kolem bud Rif.Roda di Vael (Rotwandhütte) a Baita Pederiva, a to sestupující pěšinou č.548 (3,5 km). Ta je zpočátku úzká a klikatá, u jakési usedlosti se ale výrazně rozšiřuje. Při troše štěstí u ní lze najít úlomky hornin Bellerophonské formace s dobře zachovalými fosiliemi.

Výhled ze stezky č.548Výhled ze stezky č.548 (MM)Pastvina u cestyPastvina u cesty (MM)že by fosilie?že by fosilie? (MM)Suť a zajímavě erodované spodní vrstvy (vlevo)Suť a zajímavě erodované spodní vrstvy (vlevo) (MM)Výhled z dolní části cesty 548Výhled z dolní části cesty 548 (MM)Costalunga v Passo Carezza, nad ní LatemarCostalunga v Passo Carezza, nad ní Latemar (MM)Catinaccio z CostalungyCatinaccio z Costalungy (MM)

Co je k vidění v okolí:

Val di Vaiolet

Labirinto di Latemar a jezero Carezza

Piccola forcella del Latemar

Latemar - Torre di Pisa

Sass d'Adam

Autor: Martina Moudrá | úterý 31.1.2017 20:20 | karma článku: 31.96 | přečteno: 707x

Další články blogera

Martina Moudrá

Gardenacia, Alta Badia, Dolomity

Tip na krátký výšlap v oblasti Alta Badia (Jižní Tyrolsko, Dolomity) - fotky, mapy a popis cesty k boudě s pěkným výhledem na údolí Val Badia, Pralongia a okolní horské štíty. Východisko: Stern/La Ila/La Villa .

9.5.2017 v 20:30 | Karma článku: 31.44 | Přečteno: 612 | Diskuse

Martina Moudrá

Mrtvý rybník a PR Ryžovna (fototip na výlet)

Pár janích fotek z půvabné lokality nacházející se poblíž a na okraji rozsáhlého rašeliniště u Božího Daru v Krušných horách, kam jsme se vydali minulý víkend. Všechny obrázky lze zvětšit rozkliknutím.

16.4.2017 v 17:02 | Karma článku: 31.31 | Přečteno: 622 | Diskuse

Martina Moudrá

Hurá na veverky! (fotoblog)

Jelikož jsou stromy ještě bez listí, vydala jsem se po roce zase na veverky. Jsou sice plaché, ale o to je lov zábavnější. Mimochodem, víte, že rozčilená veverka umí docela výhrůžně mručet?

24.3.2017 v 9:19 | Karma článku: 31.48 | Přečteno: 593 | Diskuse

Martina Moudrá

Zřícenina hradu Valdek (fotoblog)

Hrad Valdek už asi viděl každý, koho tahle kdysi nedosažitelná zřícenina nacházející se ve vojenském újezdu Brdy zajímala. Konečně jsem se tam dokopala i já. A tohle jsem na místě zjistila:

2.3.2017 v 15:56 | Karma článku: 32.92 | Přečteno: 1141 | Diskuse

Další články z rubriky Cestování

Ondřej Korhoň

Co mě v Melbourne štve: zima…a občas i sami Australané

Naše Australské dobrodružství je úplně jiné, než jsme čekali. Každý týden je něčím překvapující a plný nových zážitků. I navzdory několika nepříjemnostem si drtivou většinu dní užívám. Dnešní příspěvek bude o těch nepříjemnostech.

24.6.2017 v 23:34 | Karma článku: 30.70 | Přečteno: 1216 | Diskuse

Marie Kubešová

Za krásami jihozápadní Anglie - Bath

Při cestě po jihozápadní Anglii nelze vynechat jedno z nejhezčích anglických měst Bath. V současné době má kolem 90 000 obyvatel, ale ročně ho navštíví, kromě déle pobývajících turistů, zhruba 3,8 milionu jednodenních návštěvníků.

24.6.2017 v 17:58 | Karma článku: 14.81 | Přečteno: 269 | Diskuse

Martina Pixová

Bari - divoký Jih

Chtěla jsem psát o krásách a divokosti Jižní Itálie. Ale poslední den v Bari, hlavního města Apulie, jsem byla okradena a tak nemám fotky, kterými bych krásu doložila, ani aparát, abych pořídila nové. Zbývá tedy jen ta divokost.

24.6.2017 v 17:40 | Karma článku: 18.02 | Přečteno: 436 | Diskuse

Tomáš Flaška

České dráhy - nekonečný zmar

Párkrát se svezete a obdivujete komfort. Průvodčí se velice vylepšili. Ochota, úsměvy. Ale pak zase jednou narazíte a zjistíte, že se toho zase až tak moc nezměnilo.

24.6.2017 v 11:38 | Karma článku: 30.44 | Přečteno: 1130 | Diskuse

Libor Čermák

Pěší výlet Čertovou brázdou

Protože už panuje letní atmosféra, vydal jsem se na další pěší výlet tentokrát do Posázaví. A to přímo do samotného města Sázava. A pak lesy stále na sever. Kopíroval jsem tak prastarou cestu zvanou Čertova brázda.

24.6.2017 v 4:57 | Karma článku: 17.61 | Přečteno: 446 |
Počet článků 150 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1658


Nejsem ničím zajímavá, ale okolní svět zajímavý je. Objevuji v něm dávno objevené - stejně tak, jako mnozí přede mnou i po mně.

A protože je svět příliš velký na to, aby ho člověk dokázal poznat úplně celý, k důkladnějšímu průzkumu jsem si vybrala oblast italské Dolomity.
Co tam zjistím, to předám dál - třeba se informace budou někomu hodit.
Jelikož se domnívám, že jedna fotografie prozradí víc než spousta slov, najdete v mých článcích více obrázků než textu. Viz PRŮVODCE ČESKÉHO GAUČOVÉHO POVALEČE PO DOLOMITECHPoužívám Panasonic Lumix GH3 a GH1 (plus sadu objektivů v rozsahu 7mm - 400 mm)

 

Kontakt: moudramartina@gmail.com

Seznam rubrik

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.