Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Gardenacia, Alta Badia, Dolomity

9. 05. 2017 20:30:03
Tip na krátký výšlap v oblasti Alta Badia (Jižní Tyrolsko, Dolomity) - fotky, mapy a popis cesty k boudě s pěkným výhledem na údolí Val Badia, Pralongia a okolní horské štíty. Východisko: Stern/La Ila/La Villa .
Přibližná poloha boudy Gardenacia - pohled ze silnice SP-37 pod CostadedoiPřibližná poloha boudy Gardenacia - pohled ze silnice SP-37 pod Costadedoi (MM)

Ten den bylo opravdu vedro, ale nakonec jsme se přece jen odhodlali vyrazit někam na oběd. Ani nevím, proč volba padla právě na boudu Gardenacia umístěnou na malé pastvině vysoko nad Val Badia ("Val", la valle, ku podivu znamená údolí, nikoliv val, tedy podlouhlou hromadu materiálu ... viz spíše české slovo úval). Jako správní gaučoví povaleči jsme si cestu aspoň trochu zkrátili lanovkou (ceník 2017).

Rif.Gardenacia, 2.050 m n.m., Alta Badia, Jižní TyrolskoRif.Gardenacia, 2.050 m n.m., Alta Badia, Jižní Tyrolsko (MM)

MAPY K RUCE (všechny obrázky lze zvětšit rozkliknutím):

Panoramatická mapa Gherdenacia, Stern/La Illa/La Villa - lanovka Gardenacia a stezky v okolí Rif.GardenaciaPanoramatická mapa Gherdenacia, Stern/La Illa/La Villa - lanovka Gardenacia a stezky v okolí Rif.Gardenacia (letáček Alta Badia)Mapa s přístupovými cestami k boudě Gardenacia/Ütia de GherdenaciaMapa s přístupovými cestami k boudě Gardenacia/Ütia de Gherdenacia (Tabacco 07)

Z rozcestníku u horní stanice lanovky jsme se dozvěděli, že obě trasy vedoucí odtud k boudě Gardenacia/Gherdenacia jsou časově rovnocenné (1 hodina chůze). Sympatičtější se nám zdála stezka č.11B, takže jsem po ní vyrazili s tím, že pro návrat využijeme alternativní pěšinu č.5, po níž pak budeme pokračovat zpět do údolí, k jezírku Sompunt (bez zastávky na jídlo celkem asi 3 hodiny cesty - viz mapa výše). Větší ambice jsme neměli.

Motýl na kytce u pěšinky č.11BMotýl na kytce u pěšinky č.11B (MM)

Přestože převýšení mezi horní stanicí lanovky Gardenaccia a boudou Gardenacia činí asi 250 m, úzká cestička č.11B prvních deset minut chůze téměř nestoupá. Vede řídkým jehličnatým lesem podél kompaktní skalní kry Gherdenaccia masivu Puez směrem na jih. Z přirozených holin se otevírají malebné výhledy do kraje, k dispozici je i pár laviček.

Kousek za malým křížkem umístěným na kmeni stromu se situace náhle mění. Stezka se stáčí na severozápad a začíná velmi prudce šplhat příkrým svahem, a pak dál jakousi zelenou průrvou. Klikatící se úzký chodníček je dobře upravený, místy opatřený zábradlím i pomocným ocelovým lanem.

Na stezce č.11 stoupající k Rif.GardenaciaNa stezce č.11 stoupající k Rif.Gardenacia (MM)Slunce nad průrvou, kterou vede stezka č.11B vzhůru k boudě GardenaciaSlunce nad průrvou, kterou vede stezka č.11B vzhůru k boudě Gardenacia (MM)

Stejně náhle jak prudce stoupající úsek cesty začíná, tak také končí. Nad ním se rozkládá nevelká pastvina neostře ohraničená řídkým lesíkem. Kudy sem přicházejí krávy, mi bylo záhadou, nicméně četné suché kravince ve svěže zelené trávě jejich nedávnou přítomnost jasně potvrzovaly.

Od boudy Gardenacia (2.050m n.m.) situované pod zdánlivě nevinně vyhlížející vyvýšeninou je možné stoupat dál do skalních partií masivu, např. po značce č.5 na jihozápad kolem hory Para dai Giai dál k Sassongheru (dvě hodiny a deset minut chůze) nebo jinam - viz větší MAPA v odkazu. Síť stezek je poměrně hustá, boudy se ale v nehostinných kamenitých částech pohoří Puez nevyskytují (tedy vyjma asi dvě a půl hodiny vzdálené Rif.Puez - viz odkaz obsahující i mapy).

Řídký lesní porost na okraji pastviny u Rif.Gardenacia, 2.050 m n.m.Řídký lesní porost na okraji pastviny u Rif.Gardenacia, 2.050 m n.m. (MM)Pohled zpět ze stezky č.5 na Rif.Gardenacia, v pozadí vrchol Para dai Giai, 2.497 m n.m.Pohled zpět ze stezky č.5 na Rif.Gardenacia, v pozadí vrchol Para dai Giai, 2.497 m n.m. (MM)

Jako již tradičně jsme v horské chatě Gardenacia (též Gardenazza) otestovali místní kuchyni. Ani jeden z pěti různých typických místních pokrmů nás nezklamal, od stolu jsme odcházeli příjemně nasyceni a v dobré náladě. Prý se tu dá i nocovat (40 lůžek ve dvou až čtyřlůžkových pokojích s umyvadly, WC a sprchy na chodbě), ovšem všechno si musíte nahoru přinést na zádech.

Cesta dolů, k horní stanici lanovky Gardenaccia, tentokrát po značce č.5, nám trvala pěkných 50 minut. Velmi dobře udržovaná pěšina je místy upravena stupni a bytelným zábradlím. Klesá poměrně rovnoměrně, nicméně zdála se nám být o něco delší než stezka č.11B, což ale mohlo být způsobeno častým kocháním se krajinou.

Stěny pohoří Puez, vzadu Stěny pohoří Puez, vzadu "krtčí hromádka" Peitlerkofel/Sass Putia (MM)Jezírko SompuntJezírko Sompunt (MM)

Sestup od horní stanice lanovky Gardenaccia k jezírku Sompunt jsme zvládli za 70 minut, a to včetně půlhodinové zastávky na limonádu v chatě Sponata, kde se domluvíte i slovensky (česky). Značka č.5 vede do údolí převážně po sjezdovce. Cestou v trávě při troše štěstí najdete prapodivně vyhlížející parazitické orchideje zárazy (orobancha), které jsou zvláštní tím, že vůbec nedovedou vytvářet zelené barvivo chlorofyl.

Další tipy na výpravy v Dolomitech: http://martinamoudra.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=429386 (Alta Badia - kapitola 17, Falzarego a okolí - kapitola 10)

Autor: Martina Moudrá | úterý 9.5.2017 20:30 | karma článku: 31.44 | přečteno: 612x

Další články blogera

Martina Moudrá

Mrtvý rybník a PR Ryžovna (fototip na výlet)

Pár janích fotek z půvabné lokality nacházející se poblíž a na okraji rozsáhlého rašeliniště u Božího Daru v Krušných horách, kam jsme se vydali minulý víkend. Všechny obrázky lze zvětšit rozkliknutím.

16.4.2017 v 17:02 | Karma článku: 31.31 | Přečteno: 622 | Diskuse

Martina Moudrá

Hurá na veverky! (fotoblog)

Jelikož jsou stromy ještě bez listí, vydala jsem se po roce zase na veverky. Jsou sice plaché, ale o to je lov zábavnější. Mimochodem, víte, že rozčilená veverka umí docela výhrůžně mručet?

24.3.2017 v 9:19 | Karma článku: 31.48 | Přečteno: 593 | Diskuse

Martina Moudrá

Zřícenina hradu Valdek (fotoblog)

Hrad Valdek už asi viděl každý, koho tahle kdysi nedosažitelná zřícenina nacházející se ve vojenském újezdu Brdy zajímala. Konečně jsem se tam dokopala i já. A tohle jsem na místě zjistila:

2.3.2017 v 15:56 | Karma článku: 32.92 | Přečteno: 1141 | Diskuse

Další články z rubriky Fotoblogy

Milan Slanina

Jak jsme nešli na Portu v Řevnicích

Výlet, jeden z mnoha, kdy mi moje úžasná žena neprozradí, kam jedeme. Skončili jsme v Řevnicích. Portu jsem fotil asi z 50 metrů, bo dát sedm stovek za dva lidi mi připadlo ujetý. Ještě že jsme pak šli k Berounce, která osvěžila.

25.6.2017 v 20:41 | Karma článku: 10.56 | Přečteno: 411 | Diskuse

Lenka Pokorná

Moldavsko je víno

Proč některé východoevropské země, dříve republiky SSSR, sní o návratu do těch časů, kdy celý (jejich) svět mluvil víceméně plynně rusky a mezi jednotlivými (pseudo)republikami byly hranice jenom na mapě?

25.6.2017 v 19:14 | Karma článku: 8.22 | Přečteno: 236 | Diskuse

Michal Štosel

Na houbách v Olomouci

V sobotu se v Olomouci běžel Mattoni Olomouc Half Marathon 2017 a protože běhání není zrovna moje parádní disciplína, vydal jsem se na houby.

25.6.2017 v 18:11 | Karma článku: 11.84 | Přečteno: 299 | Diskuse

Jiří Stratil

Klasik-modern

Neexistuje na světě umělecké dílo, které by uspokojovalo každého. I ty nejvyšší výkony, jakých někteří tvůrci dosahovali, může někdo z určitého pohledu zpochybnit i shodit. Toho se dostávalo a dostává všem umělcům.

25.6.2017 v 9:02 | Karma článku: 6.80 | Přečteno: 120 | Diskuse

Milan Slanina

Dnes jsme si zařádili

Moje žena s nový křovinořezem statečně prostupovala džunglí. Já po 15 letech vzal do ruky motorovou pilu a pokácel tři patnáctimetrové olše. Naporcovat, uložit a dřevo už bude vysychat samo. Mákli jsme si oba.

24.6.2017 v 20:49 | Karma článku: 10.26 | Přečteno: 435 | Diskuse
Počet článků 150 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1658


Nejsem ničím zajímavá, ale okolní svět zajímavý je. Objevuji v něm dávno objevené - stejně tak, jako mnozí přede mnou i po mně.

A protože je svět příliš velký na to, aby ho člověk dokázal poznat úplně celý, k důkladnějšímu průzkumu jsem si vybrala oblast italské Dolomity.
Co tam zjistím, to předám dál - třeba se informace budou někomu hodit.
Jelikož se domnívám, že jedna fotografie prozradí víc než spousta slov, najdete v mých článcích více obrázků než textu. Viz PRŮVODCE ČESKÉHO GAUČOVÉHO POVALEČE PO DOLOMITECHPoužívám Panasonic Lumix GH3 a GH1 (plus sadu objektivů v rozsahu 7mm - 400 mm)

 

Kontakt: moudramartina@gmail.com

Seznam rubrik

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.