Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Když chytnete bouřku vysoko v horách,

je to jako hrát ruskou ruletu. Výsledek nijak neokecáte, prostě do vás buď praští nebo ne. Zažila to už spousta lidí a většina měla štěstí. Ti, kteří je neměli, už o svých zážitcích vyprávět nemohou... 

Že se počasí v horách dokáže změnit podstatně rychleji, než jsme my z nížin zvyklí, je obecně známo. V každém průvodci po Alpách či Dolomitech vás několika lakonickými větami upozorní, že připraveni musíte být téměř na všechno. Dokud ale nějaký extrém nezažijete, tušíte jen mlhavě, co měli autoři na mysli.

Na túru vyrážíte plni optimismu, vždyť nebe je azurově modré, nikde ani mráčku. Prostě prázdninová pohodička. Je teplo, a aby taky ne, když léto právě vrcholí. Vítr nefouká, což v lese, jímž vede první část vaší trasy, nijak nepřekvapí. Členové vaší výpravy stižení pubertou jsou sice v opozici častěji než obvykle, ale ani na tom zas není nic tak divného. 

Stoupáte úzkými a příkrými stezkami vzhůru k vrcholkům a kocháte se nevšední krásou krajiny. Hory rýsující se na obzoru už celkem znáte, nakonec nejste v nich dnes poprvé.

Víte, že není-li právě vedro, může tu i v červenci sněžit či padat déšť se sněhem, klidně i více dní po sobě. Když na to přijde, čerstvá nadílka krup bude tak bohatá, že během několika minut obarví hory na bílo tak důkladně, až váháte, zda jste si nespletli sezónu.

Už se nijak zvlášť nedivíte, že ačkoliv poslední krupobití bylo před dvěm dny, na stezce pod vrstvou suti nacházíte jejich pozůstatky v takovém množství, že se jimi můžete koulovat.

Škrábete se stále výš, nad pěšinou se shlukují černá kavčata žlutozobá evokující slétávající se supy. Jako obyčejně čekají, jestli z ploužících se turistů něco kápne. A kápne skoro vždycky. Mimo jiné proto, že každá záminka k odpočinku se hodí.

Ze skal nad stezkou tu a tam odpadávaj kameny, ačkoliv po nich právě nikdo nešplhá, kavčata vesele krouží vysoko nad nimi, svišti s pištěním dávno zalezli a vzduch se ani nehne. Skály prostě v závislosti na teplotě pracují a dnes se rozhodly vedrem rozpadnout. 

Ovce, jejichž zvonečky jsou slyšet už zdaleka, se shlukují v sedle a s bekotem strkají hlavy do bezpečí největších balvanů, které se tu vyskytují. Asi hledají stín.

Teprve když se blížíte k hřebeni, zjišťujete, že něco není v pořádku. Dosud jste měli možnost sledovat jen výseč oblohy, protože zbytek úspěšně zakrývaly stromy a vrcholky okolních hor. Teď ale vidíte víc, mnohem víc. A vůbec z toho nemáte radost...

Kde se vzaly, tu se vzaly, nad údolím se objevily mraky. Přestože na úbočí, po kterém jste kráčeli, nevrhaly ani náznak stínu, nejsou to žádné neškodné beránky. Netváří se nijak přátelsky. Jejich baze jsou ploché a rychle tmavnou, zatímco vlastní oblaky narůstají do výšky.

Je jasné, že sprchne. Jde jen o to, kdy a jak moc.

Za šeredného počasí pokračuje v túře po skalách jen nešťastník hledající úkryt nebo nezodpovědný blázen. Povšechné návody, co dělat, když je opravdu nejhůř, se však v mnoha případech mohou ukázat v zásadě nepoužitelné.

Stojíte na hřebeni a víte, že dojít k nejbližšímu bivaku, k němuž vede téměř dva kilometry dlouhá stezka stoupající skalami, nestihnete. Rozhodnete se tedy sestoupit do lesa, jehož hranici jasně vidíte. Ovšem hluboko pod sebou.

Zbytečně neotálíte a vyrážíte. Les připomínající vzrostlejší mlází se zdá být na dosah a značená stezka se před vámi zřetelně rýsuje. Zpočátku vede klikatě sutí, pak se stáčí za balvan, kde začíná být zatraceně strmá.

Hřmí a padají první kapky deště. Opatrně slézáte úsek vedoucí po příkré skalní plotně. Není se čeho chytit, protože cokoliv uchopíte do ruky, to vám v ní také zůstane. Latemar se drolí a je tím i pověstný. 

Sláva, nikdo nespadl! Skupinka se rozděluje. Kdyby blesk zasáhl jednoho, ostatní třeba vyváznou a pokusí se mu pomoci. Kdo si ještě nenavlékl větrovku, honem to napravuje. Uklízíte fotoaparáty, utěsňujete batohy a kontrolujete tkaničky bot. Nic příjemného vás totiž nečeká.

Pořád hřmí a z nebe se už valí proudy vody. Kdyby jenom vody! Přidávají se kroupy nemilosrdně bičující vaše těla. A zvedá se silný ledový vítr.

Balancujete na skalním ostrohu nad hrozivým srázem a zjišťujete, že po značené stezce to dál nepůjde. Opačným směrem byste cestu jistě zvládli, ale při sestupu skála klouže a odmítá poskytnout oporu vašim tápajícím rukám. Moc toho totiž nevidíte, protože voda stékající po vašem obličeji vám dávno zaslepila brýle. Vracíte se tedy zpět a hledáte jinou alternativu.

Pokud jste situaci podcenili a nevzali si větrovku s tím, že už jste stejně mokří, teď hořce litujete. Příval děště a krup je takový, že je máte prakticky všude. Není na vás nit suchá, voda se hromadí v záhybech vašeho oblečení a ledový vítr neomylně koná svou práci. Během několika málo minut promrzáte. Ale nepředstavitelně. A to vám ještě před chvílí bylo parádní vedro.

Chlad vás přímo ochromuje. Rychle ztrácíte síly, tělo jakoby tuhne a nohy se nechtějí hýbat. Jdete jen silou vůle a okraj lesa se vůbec nepřibližuje. Zastavíte-li, je vám ještě hůř. Krupobití neslábne a potemnělou oblohu křižují blesky. Když udeří blízko, na okamžik cítíte jemné brnění v ruce, kterou se opíráte o skálu. Voda je dobrý vodič a není před ní úniku.

Bouřka se vám zdá nekonečná. Nacházíte vyšlapanou pěšinku prudce klesající suťovištem a vydáváte se po ní. S vámi se dolů valí potoky vody a také drobný i hrubý štěrk. Jako by hora samovolně odtékala do údolí. Doufáte, že se ze skal neutrhne něco většího. Z původně totálně vyprahlých stěn teď padají vodopády, proti nimž je krkonošský Pančavský vysloveně chudák. Být tak už někde v suchu!

Kdepak sucho! Krup sice padá čím dál méně, ale déšť naopak sílí. Vašimi pohorkami protékají potůčky, goretex negoretex. Budete je sušit ještě dva dny. Vítr zeslábl a bouřka se zvolna vzdaluje. Sice je vám pořád nepopsatelně příšerná zima, ale vědomí, že první člen výpravy konečně doběhl do lesa, vám pomáhá vydolovat zbytečky ztraceného elánu. Teď hlavně nepolevit a soustředit se, protože tekoucí stezka opět vede těsně po okraji menší propasti. A zranit se či dokonce zabít opravdu nepotřebujete.

 

Po 40 minutách dobíháte do necelý kilometr vzdáleného výběžku lesa. Přestává pršet a hřmí už jen na opačné straně hory. Kdo promokl, ale má v batohu něco suchého, okamžitě se převléká. Kdo nemá nic, alespoň svléká ty studící kusy oděvu, které může postrádat. Komu něco zbylo, půjčuje to ostatním.

Teď ještě přebrodit nově vzniklý potok pod skalami, pak přejít les, louku a dál po sjezdovce do nejbližší hospody. Horký čaj bude dnes povinně. 

MAPA GOOGLE

FOTKY Z TRASY (posun šipkami)

Výřezy turistických MAP Dolomitů ZDE

 

Autor: Martina Moudrá | středa 19.9.2012 17:44 | karma článku: 22,69 | přečteno: 2330x
  • Další články autora

Martina Moudrá

Zámek Bílé Poličany (fotoblog)

Zámek nacházející se nedaleko Dvora Králové není běžně přístupný veřejnosti. Jste-li zvědaví, co se v něm ukrývá, nebo co lze vidět v jeho blízkém okolí, neváhejte otevřít fotogalerie, které jsou součásti tohoto krátkého článku :)

11.3.2021 v 18:42 | Karma: 16,64 | Přečteno: 657x | Diskuse| Fotoblogy

Martina Moudrá

Trosky 10x jinak

Kdo by neznal typickou siluetu Trosek, zříceniny hradu postaveného na erozí obnaženém čedičovém sopouchu? Všechny fotky lze zvětšit rozkliknutím ;)

1.3.2021 v 17:32 | Karma: 23,43 | Přečteno: 610x | Diskuse| Fotoblogy

Martina Moudrá

Vodní nádrž Bedřichov (fotoblog)

Všude dobře, doma nejlépe, a to včetně našich hor. Máte-li právě pár minut nazbyt, vydejte se se mnou na krátkou podzimní vycházku k prosluněné vodní nádrži Bedřichov. Všechny obrázky lze zvětšit rozkliknutím.

8.12.2020 v 19:20 | Karma: 30,90 | Přečteno: 894x | Diskuse| Fotoblogy

Martina Moudrá

Krátké zastavení na zámku Nový Světlov

V době omezeného cestování alespoň na skok v poměrně nedávno zrekonstruovaném zámku u Bojkovic na jihu Moravy.

14.4.2020 v 15:28 | Karma: 29,79 | Přečteno: 960x | Diskuse| Fotoblogy

Martina Moudrá

Ranní mlha u deváté jamky (fotoblog)

Pošle-li Vás někdo zcela neomaleně do pihele, neváhejte ani minutu a poslechněte ho. V Piheli je totiž krásně. Hlavně po ránu... :))

17.12.2019 v 19:11 | Karma: 29,07 | Přečteno: 492x | Diskuse| Fotoblogy
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Architektonickou cenu EU získal univerzitní pavilon, blízko byla i ostravská galerie

25. dubna 2024  21:23

Studijní pavilon Technické univerzity v německém Braunschweigu se stal vítězem prestižní...

Lidovci navrhli zvýšit slevy na dani na děti, stát to má přes 8 miliard ročně

25. dubna 2024  11:36,  aktualizováno  21:15

Zvýšení slev na dani na děti navrhuje KDU-ČSL a hodlá to prosazovat v jednáních s koaličními...

Prezident má absolutní imunitu. Trump zaměstnal Nejvyšší soud, věří v průtahy

25. dubna 2024  19:09,  aktualizováno  21:06

Většina členů amerického Nejvyššího soudu se ve čtvrtek zdála být skeptická k argumentu...

Zatkněte propalestinské levicové fašisty, vyzývá demokratický kongresman

25. dubna 2024  20:44

Demokratický kongresman Adam Smith označil propalestinské demonstranty za „levicové fašisty“ a...

  • Počet článků 173
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2359x
Nejsem ničím zajímavá, ale okolní svět zajímavý je. Objevuji v něm dávno objevené - stejně tak, jako mnozí přede mnou i po mně.

A protože je svět příliš velký na to, aby ho člověk dokázal poznat úplně celý, k důkladnějšímu průzkumu jsem si vybrala oblast známou jako Dolomity.
Co tam zjistím, to předám dál - třeba se informace budou někomu hodit.
Viz PRŮVODCE ČESKÉHO GAUČOVÉHO POVALEČE PO DOLOMITECH

Jelikož se domnívám, že jedna fotografie prozradí víc než spousta slov, najdete v mých článcích více obrázků než textu. 
Používám Panasonic Lumix GH3, GH1 a GH5 (plus sadu objektivů v rozsahu 7mm - 400 mm)


Nepracuji a ani jsem nikdy nepracovala v oboru cestovní ruch. Nemám ani žádné kontakty na jakoukoliv cestovní agenturu.