Zřícenina hradu u Andraz

5. 08. 2014 7:57:14
Tip na malou zastávku asi pět a půl kilometru od průsmyku Falzarego v Dolomitech: Castello di Andraz neboli Buchenstein - zrestaurovaná zřícenina hradu (a ráj svišťů)

 

Projíždíte-li průsmyky a  širokými zelenými alpskými údolími s nižší nadmořskou výškou,  nemůžete si nevšimnout celé řady středověkých tvrzí a hradů tyčících se na svazích lemujících silnici.

Čím výše však stoupáte do hor, v čím méně obydlených oblastech se nacházíte, tím jsou takové stavby vzácnější. 

 


V kdysi těžko přístupné lokalitě Passo Falzarego proto pitoreskní zřícenina Castello di Andraz/Buchenstein, dobře viditelná i z vrcholu Lagazuoi Piccolo, působí tak trochu jako zjevení.


 Castello di Andraz při pohledu z Lagazuoi Piccolo (skála = Sasso Stria)


 Ačkoliv tu lišky, vlastně spíš svišti, dávají dobrou noc, dostat se k hradu není nijak obtížné.

Vydáte-li se sem autem z průsmyku Falzarego, musíte odbočit silnicí SS-48, známou také jako Die Große Dolomitenstraße, směrem na Arabbu/Rébu.

Za kratičkým tunelem (20m) silnice poměrně prudce klasá. Projedete dvěma galeriemi chránícími vozidla před padajícím kamením a několik dlouhých serpentin vás od posledních budov v Pian di Falzarego/Plan de Fauzare odvede do  hlubokých lesů.


 silnice pod Passo Falzarego (poloha v mapě vyznačena žlutou elipsou); vpravo tunel

 

(Trasu popisuji poměrně podrobně kvůli tomu, že běžná GPS navigace nemusí cíl cesty, tedy osadu Ciastel/Castello čítající jen cca 9 chalup,  znát.)



 Asi po 4 km nepřehlédněte prudkou odbočku vpravo. Je v místě jediná, navíc opatřená cedulí hlásající, že do Castella/Ciastel už stačí překonat jen pěkných 1,2 km.

Pokud úspěšně minete, po dalších třech kilometrech objevíte hotel "La Baita", kde se můžete najíst. Ceny nejsou na místní poměry nijak přemrštěné a ku podivu tu čepují skutečné české pivo, konkrétně Budvar.

 


 

Ale zpět k hradu, respektive odbočce vedoucí ke zřícenině Castello di Andraz/Buchenstein ze silnice SS-48.


 

Vozovka pokračující od cedule hlásající, že do Castella je to pouze 1,2 km, není právě nejširší. Jakmile dojedete k usedlosti La Malga (vede sem také značená pěšina "Strada della Vena"), asfaltový povrch končí. Štěrkem sypaná cesta je však i ve zbývajícím úseku (asi 400 m) dobře sjízdná, i když úzká.

Přímo u hradní lávky je k dispozici malé parkoviště (vejde se jen asi 8 - 10 vozů) a čisté veřejné WC (oboje zdarma). 

Vstupné do hradu činí 5,- € za dospělou osobu (provozní doba uvedena na konci článku)


Historie tohoto hradu, který patří k nejstarším dochovaným památkám v Dolomitech, je až překvapivě dlouhá, leč její počátky halí neproniknutelná mlha. V souvislosti s jeho vznikem bývá dokonce zmiňováno jméno franského markraběte z Friuli a prvního italského krále Berengara (zemřel 7.4.924). Někteří se domnívají, že jakási základna sloužící ke kontrole cesty vedoucí průsmykem z Belluna do Pustertalu tu mohla existovat již v dobách starověkého Říma. 


Stará legenda zase vypráví, že mocný hrabě z Agordina (= jeden z územních celků provincie Belluno) nechal pro své tři dcery postavit tři tvrze - Avoscan, Rocca Pietore a Andraz - aby tak předešel hádkám mezi nimi (tenhle motiv všichni známe i z Jiráskových Starých pověstí českých). Existence odpovídajících tří dcer však nikdy nebyla doložena. Rodina Avoscano/Avoscagno z Agordina tu však skutečně vládla, jenže až ve 14.století, kdy už Buchenstein/Castello di Andraz dávno stál.


 údolí potoka pod hradem 

 

Jisté každopádně je, že roku 1027 se rozsáhlé území Livinallongo Col di Lana/Buchenstein/Fodom (it/něm/ladin), vyjma hradu Castello di Andraz/Buchenstein/Ciastel d'Andrac, stává součástí brixenského biskupství, jemuž jej daroval tehdejší německý král a římský císař Conrad II (Corrado II, 990 - 1039), aby tak upevnil svou moc v severní Itálii. (Vlastní jméno Buchenstein je běžně používáno jak pro tvrz u Andraz, tak i pro území známé též jako ladinský Fodom = italské Livinallongo Col di Lana).

 

 Buchenstein (litografie, Innsbruck)

 hrad r.1829 (http://www.buchenstein.org)
 

Hrad původně sloužící nejen k obraně hraničního pásma, ale především k výběru cla ze zboží přepravovaného po zdejší obchodní stezce, získává biskupství v Brixenu teprve r.1200 koupí od místní feudální rodiny Pouchensteinů. 

V r. 1221 stanovuje biskup Conrad von Rodenegg správcem Buchensteinu/Castella di Andraz svého synovce Schonecka (Schöneg). Jeho dva vnuci, Nicolaus a Paul, následně prosluli pácháním nelidských zvěrstev na místních poddaných. R. 1331 díky nepokojům tvrz získává rodina Avoscagno ze San Tomaso Agordino, ale už r.1350 hrad dobývá Corrado Gobel a navrací jej zpět biskupovi.

Po modernizaci v pol. 15.století, během postupné správy členy rodů  Stuck, Wolkenstein a Villander, sloužil objekt také jako letní sídlo, případně bezpečné útočiště biskupů v neklidných dobách. Dočasný azyl zde našel i kardinál Nicolo di Cues (Nicolas Cusa, resp. Kusánský)


Ve 12.století se ve zdejší hoře vulkanického původu Monte Pore (2 405 m n.m.) podařilo objevit vydatné ložisko sideritu. Do 14.století se ruda zpracovávala přímo na hradě Buchenstein (= Castello di Andraz = Ciastel d'Andrac), později byla pec přesunuta na plácek u potoka Ru de Valparol zvaný "Pre dal Furn" (Furn = il forno = pec), kam lze dojít podle přiloženého plánku:



Velmi kvalitní železné ingoty z dolů Puchberg a Wersil (Fursil) u Castello di Andra a Colle Santa Lucia bývaly označovány puncem ve tvaru beránka (odtud tehdejší název "ferro dell’Agnello"), který byl součástí pečetě biskupů z Brixenu/Bressanone. Vysoce odolné, ale lehké meče vyrobené z tohoto materiálu prý byly mimo jiné použity také během skotského povstání ve 13.stol., známého zejména díky filmu Mela Gibsona "Statečná srdce". 

Není tedy divu, že o vlastnictví dolů měl zájem kde kdo, takže docházelo k četným lokálním půtkám, často krvavým. Místní obyvatelé však z těžby žádný valný prospěch neměli, augustiánský klášter Neustift, jehož těžební práva potvrdil 1490 sám papež (Inocenc VIII),  získané prostředky investoval jinde.

Těžba dřeva potřebného ke zpracovávání rudy vedla ke značné devastaci zdejších lesů, kdysi snad bukových (buk = die Buche; proto prý Buchenstein). S úbytkem paliva nezbývalo než pece stěhovat, a to na poměrně velké vzdálenosti, např. z Castello di Andraz přes Passo Valparola až do obce Piccolino (11 km severně od města Badia).


 Buchenstein - olejomalba ze 16. stol. uložená v Diecézním muzeu v Brixenu (www.buchenstein.org)
 

V roce 1757 dochází k uzavření již nerentabilních dolů a významu Buchensteinu rychle upadá. Poslední posádka hrad opouští r.1803 a se zánikem církevního knížectví připadá celé Livinallongo Col di Lana Rakousku.

R. 1851 se po rozebrání střechy a dřevěných částí budov Castello di Andraz začíná nezadržitelně měnit ve zříceninu. Poslední ránu utrpěl během bojů o Col di Lana za 1.světové války.


V letech 1990 - 2000 byla provedena rekonstrukce, při níž tento italský státní hrad dostal kromě schodišť i moderní skleněnou střechu (VIDEO uživatele RIM8960: http://youtu.be/iz3LFNn5M2g)

Více např. zde: http://www.castellodiandraz.it



 

Na loukách kolem zříceniny rostou vzácné lilie cibulkonosné (lilium bulbiferum), a kdo chvilku počká, určitě zahlédne i sviště (viz video níže). Někteří jsou tak krotcí, že přijdou až na cestu vedoucí od hradu k prvním domům osady Ciastel/Castello. Tedy mají-li zrovna dobrou náladu :)


 
 

Další informace a obrázky zde: http://www.magicoveneto.it/.....Andraz.htm

Interier hradu 360°:

http://www.dolomiti.org/...../Flash/andraz_int1/index.html

http://www.dolomiti.org/...../Flash/andraz_int2/index.html

http://www.dolomiti.org/...../Flash/andraz_int3/index.html

 


Provozní doba hradu (2014):

21.června - 20.července a 1.září - 14.září: úterý - neděle (v pondělí zavřeno):

10:00 - 12:00 (poslední dopolední prohlídka od 12:00)

15.00 - 18.00 (poslední odpolední prohlídka od 17:30)

21.července - 31.srpna: otevřeno DENNĚ

10:00 - 18:00


 ráz krajiny pod Andraz (výhled ze silnice SS-48)

 

V textu jsou  používány italské, německé i ladinské verze místních názvů.

Všechny obrázky včetně map lze zvětšit rozkliknutím.

Autor: Martina Moudrá | úterý 5.8.2014 7:57 | karma článku: 28.61 | přečteno: 1780x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Cestování

Jan Vaverka

Bolívie - 7. díl: Na skok do Bolivijské Amazonie

Sto kilometrů vzdušnou čarou a jste z La Pazu v Amazonii. Ti odvážnější rovnou po silnici smrti. Je to kousek, ale zase takový fofr to není.

29.3.2024 v 8:20 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 73 | Diskuse

Martin Faltýn

Letos jako před rokem - Malajsie a navíc Thajsko

Rok se s rokem shledal a nikdy bych nevěřil, že prakticky po roce se znovu podívám do Malajsie a letos také, prvně v životě, do Thajska. A protože dvakrát do stejné řeky opravdu nevstoupíte, věřte mi - bude o čem psát.

29.3.2024 v 8:08 | Karma článku: 6.03 | Přečteno: 93 | Diskuse

Klára Žejdlová

Italské Velikonoce? V mých vzpomínkách to jsou přátelé, rodina…a obžerství

I když to obžerství bylo prokládané dlouhými procházkami. Aby nám vytrávilo. A abychom nasbírali ingredience pro další vaření...

27.3.2024 v 14:48 | Karma článku: 20.13 | Přečteno: 500 | Diskuse

Miroslav Semecký

Nacházíte ve Španělsku? Používáte aplikaci Telegram? Zpozorněte!

Oblíbená komunikační aplikace ve Španělsku končí. Bude vypnuta (zablokován přístup) v řádu několika následujících hodin. Soudce Národního soudu Santiago Pedraz vydal rozhodnutí, ve kterém nařizuje mob..

23.3.2024 v 17:51 | Karma článku: 17.13 | Přečteno: 584 | Diskuse

Jan Vaverka

Bolívie - 6. díl: Den v La Pazu

La Paz je město jako žádné jiné. Dvoumilionová aglomerace sahající až nad 4000 metrů nad moře, ulice jsou strmé, propojené lanovkami, a kolem obrovská kulturní a sociální diverzita.

22.3.2024 v 8:20 | Karma článku: 16.60 | Přečteno: 236 | Diskuse
Počet článků 173 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2358

Nejsem ničím zajímavá, ale okolní svět zajímavý je. Objevuji v něm dávno objevené - stejně tak, jako mnozí přede mnou i po mně.

A protože je svět příliš velký na to, aby ho člověk dokázal poznat úplně celý, k důkladnějšímu průzkumu jsem si vybrala oblast známou jako Dolomity.
Co tam zjistím, to předám dál - třeba se informace budou někomu hodit.
Viz PRŮVODCE ČESKÉHO GAUČOVÉHO POVALEČE PO DOLOMITECH

Jelikož se domnívám, že jedna fotografie prozradí víc než spousta slov, najdete v mých článcích více obrázků než textu. 
Používám Panasonic Lumix GH3, GH1 a GH5 (plus sadu objektivů v rozsahu 7mm - 400 mm)

Kontakt: moudramartina@gmail.com

Nepracuji a ani jsem nikdy nepracovala v oboru cestovní ruch. Nemám ani žádné kontakty na jakoukoliv cestovní agenturu. 

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Velikonoce 2024: Na Velký pátek bude otevřeno, v pondělí obchody zavřou

Otevírací doba v obchodech se řídí zákonem, který nařizuje, že obchody s plochou nad 200 čtverečních metrů musí mít...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...