Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jezírka pod Bombaselem, Lagorai (Dolomity)

Tip na krátkou a nenáročnou letní vycházku ve známém středisku zimních sportů nad Val di Fiemme, Alpe Cermis poblíž Cavalese (horský řetězec Lagorai) 

(Obrázky v článku lze pro bližší prozkoumání zvětšit rozkliknutím)  

Téměř 70 km dlouhé pohoří Lagorai (Catena Lagorai; catena = řetěz, řetězec), táhnoucí se od Trenta až k Passo Rolle se dost zásadně liší od severněji položených částí Dolomit, k nimž ovšem geologicky patří. Díky složení z permských hornin vulkanického původu nejsou jeho tmavé vrcholky tak bizarně členité jako věže z bledého dolomitu, celý řetězec svým tvarem připomíná zvolna se zdvihající přílivovou vlnu.

Catena Lagorai není turisty tak vyhledávaná, jako jiné partie severoitalských hor, takže opravdu nehrozí, že cestou potkáte "prvomájové průvody". Je zde také o něco tepleji, protože prakticky nic nebrání přílivu teplého vzduchu od asi 100 km vzdáleného moře.

Vydáte-li se sem z letoviska Cavalese ve Val di Fiemme, můžete i v létě využít 6.250m dlouhou lanovku končící na vrcholku Paion del Cermis. Dráha má celkem čtyři části (560m, 2200m, 2440m a 1050m) a docela děsivou historii, nicméně dnes funguje spolehlivě a není předražená.

 

Parkoviště najdete přímo u silnice SP-232, na břehu řeky Avisio (Torrente Avisio), přes kterou přejdete po zastřešeném mostě rovnou k mezistanici Fondovalle. Lanovka začíná už v městečku Cavalese, ale první z jejích čtyř segmentů lze vynechat (a tím ušetřit). 

Původně byly části jen tři, mezistanice Fondovalle vůbec neexistovala, takže cestující z Cavalese pokračovali rovnou bez mezipřistání až na Doss dei Laresi (historie lanovky ZDE). Na trase tehdy jezdily vagony s kapacitou 40 + 1 osoba.

Lanovou dráhu už 12 let po jejím otevření, tedy v březnu roku 1976, potkala tragická nehoda. V blízkosti jedné z betonových podpěr došlo k přeříznutí nosného lana tažným lanem a díky nefungujícímu zabezpečovacímu systému se jedna z kabin zřítila do údolí. Přestože se po zhruba dvousetmetrovém letu vzduchem ještě asi sto metrů kutálela ze svahu louky Salanzada, jedné ze 43 cestujících se šťastným zázrakem podařilo přežít.

K dalšímu neštěstí došlo v únoru 1998, kdy lanu visícímu vysoko nad údolím neodolala posádka americké stíhačky Grumman EA-6 Prowler provádějící cvičný let ze základny Aviano u Pordenone a rozhodla se jej podletět. Riskantní a zakázaný manévr se nezdařil, došlo ke kontaktu křídla a ocasu letadla s ocelovými lany a jejich následnému přetržení. Zatímco poškozená stíhačka se bez problémů vrátila na základnu, sníh pod svahem Cermis zbarvila do ruda krev devatenácti obětí. Jelikož pilot u soudu v USA vyvázl bez trestu za zabití, celý incident měl bouřlivou dohru. Lidé dokonce demonstrovali za zrušení amerických základen na území Itálie (vice ZDE).

 

 

Dnes z Cavalese na Cermis jezdí menší a úhledné uzavřené kabinky pro 11 osob, v úseku Cermis - Paion del Cermis jsou k dispozici sedačky. Celá trasa sice stále vede vysoko nad zemí, ale lana už nejsou ani zdaleka tak exponovaná, jako před nehodami.

Kruhový výhled z Paion del Cermis (2.229 m n.m.), kde najdete také velkou a dobře zásobenou restauraci, nemá chybu (viz video výše). Nedaleko odtud jsou k vidění také pěkná jezírka. Vydáte-li se k nim stezkou č.4 po hřebeni přes vrchol Cimon del To della Trappola a zpět po č.3-353 rozsedlinou Forcella di Bombasel, ujdete přibližně 5 kilometrů. 

Pěšina č.2 vás od chaty na vrcholku Paion del Cermis dovede k vyhlídkovému bodu s kruhovým rozhledem, odkud pokračuje dál k rozcestníku v sedle Bombasel (Forcella di Bombasel). Kdo chce, může jako alternativu zvolit neznačenou širokou příjezdovou komunikaci vedoucí od boudy týmž směrem. V nejnižším bodě klesání objevíte jezírko, které je tak maličké, že ho ani nezakreslili do mapy. Žijí v něm čolci.

Od jezírka široká cesta zvolna stoupá, míjí rozcestník ve Forcella di Bombasel a pokračuje jakožto č.4 k horní stanici lyžařského vleku. Zde se mění v úzkou klikatou pěšinku směřující k železnému kříži na vrcholu Cimon del To della Trappola (2.401 m n.m.). Cestujete-li s dětmi, buďte v závěru stoupání obezřetní, protože západní srázy této hory směrem do Val Moena jsou nečekaně příkré, pohled od kříže do cca 700 m hluboké rokle až bere dech (viz video níže). 

 

Od vrcholu, jehož jméno odkazuje na nedaleký potůček Torrente della Trappola (trappola = past, léčka), stezka č.4 mírně klesá, aby pak sledovala úzký hřeben vedoucí k hoře Castel di Bombasel (2.535 m n.m.; castel = castello = hrad). Hřeben je opravdu ostrý, ale cestička vede po jeho pozvolnější východní straně.

Necelý kilometr od kříže, těsně před začátkem stoupání na Castel di Bombasel, stezka č.4 odbočuje vlevo dolů k jezerům, kde končí. Zabloudit se tu nedá, protože jezera opravdu přehlédnout nelze. Svahy jsou plné často volně ležících balvanů různých velikostí, působících až dojmem, jako by tu jacísi obři kdysi hráli v kostky nebo drápky. Řídký porost mezi nimi tvoří různé trávy, keře azalek a řada zajímavých rostlin, např. tučnice obecná nebo hořec žlutý. 

První z temných jezírek objevíte už cestou ze svahu Castel di Bombasel. Jejich velikost, a vlastně i existence, závisí na předchozích i současných meteorologických podmínkách, plní je totiž tající sníh a dešťové srážky. Voda se drží také ve skalách, do nichž proniká puklinami, aby pak po čase zase vyvěrala přímo pod Bombaselem, kdesi na dně největšího z jezer, případně v okolních mokřinách.

Kromě Lago di Bombasel (2.268 m n.m.) s rozměry přibližně 245 x 150 metrů, najdete pod severovýchodními svahy Bombaselu ještě několik menších jezírek spojených úzkým potůčkem, jehož břehy jsou místy podmáčené. Každé z nich má úplně jiný charakter.

V křišťálově čisté vodě největšího jezera objevíte hejna drobných a věčně hladových rybek. Vedlejší, menší zdobí půvabné okrouhlé ostrůvky trav, které se oddělily od jeho břehů. Navazující a ještě menší už travnaté krajkoví zvolna pohlcuje. Další jezírko je plné zlomených stvolů rostlin, které mu dodávají tajemný nádech. Kamenité břehy kolem nejmenšího z nich se houpou, při čemž z jeho dna unikají drobné bublinky vzduchu.

Od rozcestníku na hrázi (foto v odkazu) největšího z jezer pod Bombaselem vede dál poměrně široká cesta č. 6 do Forcella del Macaco. Ještě než začne stoupat, míjí malý zděný bivak Baita di Bombasel (cca 150 m od rozcestí), kde se lze ukrýt za nepříznivého počasí. Najdete v něm dvě dřevěné lavice a stůl.

Kdo se odtud vydá přes hřeben na jih, sestoupí k velkému jezeru Lagorai (Lago di Lagorai). Protože jsme sem cestovali zdaleka, neměli jsme bohužel času nazbyt, takže jeho okolí už popsat nemohu.

Vydáte-li se od rozcestníku u hráze Lago di Bombasel směrem na sever, sestoupíte pohodlnou kamenitou cestou pod Forcella di Bombasel (viz začátek článku). Po širokých stupních zpevněných kládami a opatřených záchytným lanem pak bez problémů projdete výše položenou štěrbinou (Forcella Bombasel), a tím se vrátíte zpět k rozcestníku nedaleko Paion del Cermis (a malého jezírka s čolky). Cestou se můžete opět kochat neobvyklou krajinou.

Upozorňuji, že pokud dosud nedošlo k nahrazení starých směrovek novými, číslování značených stezek se v reálu liší od map. Je tedy dobré řídit se podle názvů cílů, nikoliv pouze čísly.

U Laghi di Bombasel z této strany najdete pouze č. 4 (od jezírek na Cimon del To della Trappola) a č.6 (spojuje Forcella Bombasel s jezerem Lagorai, tedy Lago Lagorai) - foto v odkazu.

Číslo 4A neexistuje, trasa uvedená v mapě Kompass jako 4A má č.4, jak správně uvádí mapa Tabacco.

Stezka č.353 uvedená na cedulích ve Forcella Bobasel vede mezi Forcella Bombasel, Laghi Bombasel a Forcella del Macaco souběžně s č.6, ale na rozcestníku u Laghi Bombasel tohle číslo 353 nenajdete. 

Na kameni u cesty mezi Lahgi Bombasel a Forcella Bombasel jsme zase kupodivu našli jen číslo 3 - 353 (viz FOTO v odkazu), shodné s mapami (ale nikoliv rozcestníkem na hrázi jezera).

Naštěstí je terén velmi dobře přehledný, takže zkušený turista dojde do cíle i bez cedulí. 

Další tipy na výlety v Dolomitech zde: http://martinamoudra.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=429386

Autor: Martina Moudrá | středa 25.5.2016 21:00 | karma článku: 34,27 | přečteno: 1780x
  • Další články autora

Martina Moudrá

Zámek Bílé Poličany (fotoblog)

Zámek nacházející se nedaleko Dvora Králové není běžně přístupný veřejnosti. Jste-li zvědaví, co se v něm ukrývá, nebo co lze vidět v jeho blízkém okolí, neváhejte otevřít fotogalerie, které jsou součásti tohoto krátkého článku :)

11.3.2021 v 18:42 | Karma: 16,64 | Přečteno: 655x | Diskuse| Fotoblogy

Martina Moudrá

Trosky 10x jinak

Kdo by neznal typickou siluetu Trosek, zříceniny hradu postaveného na erozí obnaženém čedičovém sopouchu? Všechny fotky lze zvětšit rozkliknutím ;)

1.3.2021 v 17:32 | Karma: 23,43 | Přečteno: 610x | Diskuse| Fotoblogy

Martina Moudrá

Vodní nádrž Bedřichov (fotoblog)

Všude dobře, doma nejlépe, a to včetně našich hor. Máte-li právě pár minut nazbyt, vydejte se se mnou na krátkou podzimní vycházku k prosluněné vodní nádrži Bedřichov. Všechny obrázky lze zvětšit rozkliknutím.

8.12.2020 v 19:20 | Karma: 30,90 | Přečteno: 893x | Diskuse| Fotoblogy

Martina Moudrá

Krátké zastavení na zámku Nový Světlov

V době omezeného cestování alespoň na skok v poměrně nedávno zrekonstruovaném zámku u Bojkovic na jihu Moravy.

14.4.2020 v 15:28 | Karma: 29,79 | Přečteno: 960x | Diskuse| Fotoblogy

Martina Moudrá

Ranní mlha u deváté jamky (fotoblog)

Pošle-li Vás někdo zcela neomaleně do pihele, neváhejte ani minutu a poslechněte ho. V Piheli je totiž krásně. Hlavně po ránu... :))

17.12.2019 v 19:11 | Karma: 29,07 | Přečteno: 492x | Diskuse| Fotoblogy

Martina Moudrá

Ze zápraží, jen tak pro radost (fotoblog)

Pár fotek z venkovského zápraží pro chvíle pohody v nedělní podvečer, s přáním příjemného zbytku léta :)

18.8.2019 v 17:57 | Karma: 34,83 | Přečteno: 790x | Diskuse| Fotoblogy

Martina Moudrá

Padola a okolí (památky, jezírka a vodopády)

Co také můžete vidět, vydáte-li se do méně turisticky známé oblasti Comelico Superiore na okraji italských Dolomit. Fototipy, mapy a informace pro každého cestovatele..

25.2.2019 v 18:28 | Karma: 34,82 | Přečteno: 2087x | Diskuse| Fotoblogy

Martina Moudrá

Boudy nad Passo Monte Croce (Dolomity)

Pro pěší i cyklisty: mapy, fotky a popis cesty hustým lesem i mokřadem a pastvinou v průsmyku Monte Croce, rozkládajícím se v těsné blízkosti rakousko-italské hranice, mezi masivy Karnische Alpen a Dolomiti di Sesto.

20.2.2019 v 19:55 | Karma: 34,17 | Přečteno: 1521x | Diskuse| Cestování

Martina Moudrá

Dolomity - k boudě A.Berti al Popera - Comelico Superiore

Další tip na výlet v méně navštěvované oblasti Dolomit, tzv.Comelico Superiore, poblíž městačka Padola, rozkládajícího se v půvabném údolí nedaleko rakousko-italské hranice.

25.1.2019 v 20:41 | Karma: 34,25 | Přečteno: 1387x | Diskuse| Cestování

Martina Moudrá

2 v 1 (fotoblog)

Zatímco na Zvičinu už přišla nefalšovaná zima, dole v údolí Labe, u půvabné přehrady Les Království, se pořád ještě zuby nehty držel podzim...

12.12.2018 v 10:14 | Karma: 32,41 | Přečteno: 825x | Diskuse| Fotoblogy

Martina Moudrá

Pestrobarevným sedlem Travenanzes k ruinám lazaretu

Forcella Travenanzes v Dolomitech, nacházející se nad známým průsmykem Falzarego, nabízí pozorným divákům skutečnou pastvu pro oči, ale také velké množství stále zřetelných stop 1.světové války

30.8.2018 v 16:40 | Karma: 32,24 | Přečteno: 1187x | Diskuse| Fotoblogy

Martina Moudrá

K vodopádu Pisciadu (Dolomity, Gruppo di Sella)

Další fototip na nenáročný výlet ve snadno dosažitelných severoitalských horách, samozřejmě nejen s fotografiemi, ale i s mapou a užitečnými odkazy.

14.7.2018 v 15:38 | Karma: 32,81 | Přečteno: 1751x | Diskuse| Fotoblogy

Martina Moudrá

Trocha zeleně nikoho nezabije (fotoblog)

Zeleň je prý zdravá pro oči, zvláště pak unavené. No a aby to nebyla zas až taková nuda, přidala jsem těch barev raději ještě trochu více.

6.6.2018 v 9:54 | Karma: 32,24 | Přečteno: 704x | Diskuse| Fotoblogy

Martina Moudrá

Jak se mi nepovedlo vyfotit volavku

Jezdila jsem na ni číhat denně asi týden, ale ta mrška mi vždycky uletěla dřív, než se mi ji podařilo zvěčnit tak, jak bych si přála. Jako bonus tedy nabízím aspoň fotky černého a bílých čápů. Ti se mnou přece jen trpělivost měli.

24.2.2018 v 11:00 | Karma: 33,20 | Přečteno: 860x | Diskuse| Fotoblogy

Martina Moudrá

Loukami nad Colfoscem (fotoblog)

Další fotoblog jako tip na nenáročný prázdninový výlet po Dolomitech, tentokrát z Passo Gardena do Colfosca poblíž Corvary v Jižním Tyrolsku (Alto Adige, Alta Badia). Obrázky lze zvětšit rozkliknutím, jako obvykle.

15.2.2018 v 14:22 | Karma: 33,27 | Přečteno: 1261x | Diskuse| Fotoblogy

Martina Moudrá

Kamzičí stezkou? Nebo ne? (Sextenské Dolomity)

Ne vždy se počasí vydaří, i v Dolomitech klidně padá sníh uprostřed léta. Pak samozřejmě nezbývá, než slevit z původních plánů a vybírat náhradní trasy, které nevedou náročným terénem a lze je zvládnout v krátkém časovém úseku.

12.2.2018 v 13:00 | Karma: 33,31 | Přečteno: 1422x | Diskuse| Cestování

Martina Moudrá

Slípky se zelenýma nohama znáte?

Pár fotek nevšedních opeřenců k rozptýlení v období tradičního povolebního laškování... (Všechny snímky lze lépe prozkoumat po zvětšení rozkliknutím)

9.2.2018 v 11:30 | Karma: 34,20 | Přečteno: 2113x | Diskuse| Fotoblogy

Martina Moudrá

Doteky podzimu (fotoblog)

Pár pestrobarevných podzimních fotek od Ostrovského rybníka. Jen tak pro potěchu oka (tedy doufám...). Všechny obrázky lze zvětšit rozkliknutím, jako obvykle.

30.11.2017 v 10:55 | Karma: 33,20 | Přečteno: 919x | Diskuse| Fotoblogy

Martina Moudrá

"Všetci kradnú... ako straky...."

....čtu a slýchám poslední dobou. Tak jsem se za těmi strakami vypravila, abych tomu jako správná blondýna přišla na kloub. Straky sice zrovna nic nekradly, ale chovaly se minimálně krajně podezřele. Posuďte sami.

27.10.2017 v 12:43 | Karma: 33,97 | Přečteno: 1103x | Diskuse| Fotoblogy

Martina Moudrá

Lago di Coldai (foto, info)

Fototip na snadnou vycházku k ledovcovému jezírku Coldai, které se rozkládá mezi skalami masivu Civetta (Zuita) nedaleko severoitalského městečka Alleghe

30.9.2017 v 18:54 | Karma: 33,89 | Přečteno: 2242x | Diskuse| Fotoblogy
  • Počet článků 173
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2359x
Nejsem ničím zajímavá, ale okolní svět zajímavý je. Objevuji v něm dávno objevené - stejně tak, jako mnozí přede mnou i po mně.

A protože je svět příliš velký na to, aby ho člověk dokázal poznat úplně celý, k důkladnějšímu průzkumu jsem si vybrala oblast známou jako Dolomity.
Co tam zjistím, to předám dál - třeba se informace budou někomu hodit.
Viz PRŮVODCE ČESKÉHO GAUČOVÉHO POVALEČE PO DOLOMITECH

Jelikož se domnívám, že jedna fotografie prozradí víc než spousta slov, najdete v mých článcích více obrázků než textu. 
Používám Panasonic Lumix GH3, GH1 a GH5 (plus sadu objektivů v rozsahu 7mm - 400 mm)


Nepracuji a ani jsem nikdy nepracovala v oboru cestovní ruch. Nemám ani žádné kontakty na jakoukoliv cestovní agenturu.