Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Gardenacia, Alta Badia, Dolomity

9. 05. 2017 20:30:03
Tip na krátký výšlap v oblasti Alta Badia (Jižní Tyrolsko, Dolomity) - fotky, mapy a popis cesty k boudě s pěkným výhledem na údolí Val Badia, Pralongia a okolní horské štíty. Východisko: Stern/La Ila/La Villa .
Přibližná poloha boudy Gardenacia - pohled ze silnice SP-37 pod CostadedoiPřibližná poloha boudy Gardenacia - pohled ze silnice SP-37 pod Costadedoi (MM)

Ten den bylo opravdu vedro, ale nakonec jsme se přece jen odhodlali vyrazit někam na oběd. Ani nevím, proč volba padla právě na boudu Gardenacia umístěnou na malé pastvině vysoko nad Val Badia ("Val", la valle, ku podivu znamená údolí, nikoliv val, tedy podlouhlou hromadu materiálu ... viz spíše české slovo úval). Jako správní gaučoví povaleči jsme si cestu aspoň trochu zkrátili lanovkou (ceník 2017).

Rif.Gardenacia, 2.050 m n.m., Alta Badia, Jižní TyrolskoRif.Gardenacia, 2.050 m n.m., Alta Badia, Jižní Tyrolsko (MM)

MAPY K RUCE (všechny obrázky lze zvětšit rozkliknutím):

Panoramatická mapa Gherdenacia, Stern/La Illa/La Villa - lanovka Gardenacia a stezky v okolí Rif.GardenaciaPanoramatická mapa Gherdenacia, Stern/La Illa/La Villa - lanovka Gardenacia a stezky v okolí Rif.Gardenacia (letáček Alta Badia)Mapa s přístupovými cestami k boudě Gardenacia/Ütia de GherdenaciaMapa s přístupovými cestami k boudě Gardenacia/Ütia de Gherdenacia (Tabacco 07)

Z rozcestníku u horní stanice lanovky jsme se dozvěděli, že obě trasy vedoucí odtud k boudě Gardenacia/Gherdenacia jsou časově rovnocenné (1 hodina chůze). Sympatičtější se nám zdála stezka č.11B, takže jsem po ní vyrazili s tím, že pro návrat využijeme alternativní pěšinu č.5, po níž pak budeme pokračovat zpět do údolí, k jezírku Sompunt (bez zastávky na jídlo celkem asi 3 hodiny cesty - viz mapa výše). Větší ambice jsme neměli.

Motýl na kytce u pěšinky č.11BMotýl na kytce u pěšinky č.11B (MM)

Přestože převýšení mezi horní stanicí lanovky Gardenaccia a boudou Gardenacia činí asi 250 m, úzká cestička č.11B prvních deset minut chůze téměř nestoupá. Vede řídkým jehličnatým lesem podél kompaktní skalní kry Gherdenaccia masivu Puez směrem na jih. Z přirozených holin se otevírají malebné výhledy do kraje, k dispozici je i pár laviček.

Kousek za malým křížkem umístěným na kmeni stromu se situace náhle mění. Stezka se stáčí na severozápad a začíná velmi prudce šplhat příkrým svahem, a pak dál jakousi zelenou průrvou. Klikatící se úzký chodníček je dobře upravený, místy opatřený zábradlím i pomocným ocelovým lanem.

Na stezce č.11 stoupající k Rif.GardenaciaNa stezce č.11 stoupající k Rif.Gardenacia (MM)Slunce nad průrvou, kterou vede stezka č.11B vzhůru k boudě GardenaciaSlunce nad průrvou, kterou vede stezka č.11B vzhůru k boudě Gardenacia (MM)

Stejně náhle jak prudce stoupající úsek cesty začíná, tak také končí. Nad ním se rozkládá nevelká pastvina neostře ohraničená řídkým lesíkem. Kudy sem přicházejí krávy, mi bylo záhadou, nicméně četné suché kravince ve svěže zelené trávě jejich nedávnou přítomnost jasně potvrzovaly.

Od boudy Gardenacia (2.050m n.m.) situované pod zdánlivě nevinně vyhlížející vyvýšeninou je možné stoupat dál do skalních partií masivu, např. po značce č.5 na jihozápad kolem hory Para dai Giai dál k Sassongheru (dvě hodiny a deset minut chůze) nebo jinam - viz větší MAPA v odkazu. Síť stezek je poměrně hustá, boudy se ale v nehostinných kamenitých částech pohoří Puez nevyskytují (tedy vyjma asi dvě a půl hodiny vzdálené Rif.Puez - viz odkaz obsahující i mapy).

Řídký lesní porost na okraji pastviny u Rif.Gardenacia, 2.050 m n.m.Řídký lesní porost na okraji pastviny u Rif.Gardenacia, 2.050 m n.m. (MM)Pohled zpět ze stezky č.5 na Rif.Gardenacia, v pozadí vrchol Para dai Giai, 2.497 m n.m.Pohled zpět ze stezky č.5 na Rif.Gardenacia, v pozadí vrchol Para dai Giai, 2.497 m n.m. (MM)

Jako již tradičně jsme v horské chatě Gardenacia (též Gardenazza) otestovali místní kuchyni. Ani jeden z pěti různých typických místních pokrmů nás nezklamal, od stolu jsme odcházeli příjemně nasyceni a v dobré náladě. Prý se tu dá i nocovat (40 lůžek ve dvou až čtyřlůžkových pokojích s umyvadly, WC a sprchy na chodbě), ovšem všechno si musíte nahoru přinést na zádech.

Cesta dolů, k horní stanici lanovky Gardenaccia, tentokrát po značce č.5, nám trvala pěkných 50 minut. Velmi dobře udržovaná pěšina je místy upravena stupni a bytelným zábradlím. Klesá poměrně rovnoměrně, nicméně zdála se nám být o něco delší než stezka č.11B, což ale mohlo být způsobeno častým kocháním se krajinou.

Stěny pohoří Puez, vzadu Stěny pohoří Puez, vzadu "krtčí hromádka" Peitlerkofel/Sass Putia (MM)Jezírko SompuntJezírko Sompunt (MM)

Sestup od horní stanice lanovky Gardenaccia k jezírku Sompunt jsme zvládli za 70 minut, a to včetně půlhodinové zastávky na limonádu v chatě Sponata, kde se domluvíte i slovensky (česky). Značka č.5 vede do údolí převážně po sjezdovce. Cestou v trávě při troše štěstí najdete prapodivně vyhlížející parazitické orchideje zárazy (orobancha), které jsou zvláštní tím, že vůbec nedovedou vytvářet zelené barvivo chlorofyl.

Další tipy na výpravy v Dolomitech: http://martinamoudra.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=429386 (Alta Badia - kapitola 17, Falzarego a okolí - kapitola 10)

Autor: Martina Moudrá | úterý 9.5.2017 20:30 | karma článku: 32.24 | přečteno: 893x

Další články blogera

Martina Moudrá

Lago di Coldai (foto, info)

Fototip na snadnou vycházku k ledovcovému jezírku Coldai, které se rozkládá mezi skalami masivu Civetta (Zuita) nedaleko severoitalského městečka Alleghe

30.9.2017 v 18:54 | Karma článku: 29.31 | Přečteno: 544 | Diskuse

Martina Moudrá

Jezero Fedaia ze všech světových stran (fotoblog)

Lago di Fedaia najdete v úzkém průsmyku (46.4637503709232 N 11.8625375626254 E) mezi hřebenem Padon a impozantní Marmoladou, přímo pod zdejším ledovcem, který ho zásobuje vodou...

21.9.2017 v 12:06 | Karma článku: 32.30 | Přečteno: 748 | Diskuse

Martina Moudrá

Co s volným časem?

Nudíte se? Nekupujte medvídka mývala, vyražte za zábavou do nejbližšího lanového centra. Naučíte se balancovat na hraně i objímat stromy, po každé překážce zajásáte, a až slezete, pobavíte se i jako divák.

8.8.2017 v 11:42 | Karma článku: 32.96 | Přečteno: 530 | Diskuse

Martina Moudrá

Syslové od Orlické přehrady (fotoblog)

Sysly jsem dlouho znala jen z obrázků. Pak jsem zcela nečekaně potkala živé, skoro bych řekla, že až příliš živé. Kamarádit se nechtěli, ale nakonec jsem přece jen pár obrázků ulovila.

27.7.2017 v 21:01 | Karma článku: 33.03 | Přečteno: 819 | Diskuse

Další články z rubriky Fotoblogy

Jan Pražák

Prvoplánová reklama kočičí

Chápu, že prvoplánová reklama na titulní stránku blogu sice nepatří, ale tohleto prostě musíte mít. Je to takový multifunkční zázrak, který vám bude pomáhat v běžném životě a navíc upevní vaše zdraví.

17.10.2017 v 20:01 | Karma článku: 17.97 | Přečteno: 262 | Diskuse

Alena Cmielová

Když se podzimní příroda vybarví -Fotoblog

Když se v lese začne barvit listí, je to pro mne nejhezčí čas trávený v přírodě mezi stromy. Stále je ještě hezké počasí, dají se sbírat hřiby a užívat si sluníčka.

17.10.2017 v 18:20 | Karma článku: 19.84 | Přečteno: 289 | Diskuse

Soňa Pražáková

Tleskám, blikám, svítím

Uplynulý víkend přilákal do Prahy mnoho návštěvníků na SIGNAL festival 2017, který nabídl unikátní světelné projekce na známých i méně obvyklých místech metropole.

17.10.2017 v 12:40 | Karma článku: 8.99 | Přečteno: 327 | Diskuse

Jiří Stratil

O zemi, vodě a vzduchu.

Bez země by nebylo života, bez vody a vzduchu také ne. Život se rodí v zemi a ze země, ve vodě a z vody a ve vzduchu a ze vzduchu.

17.10.2017 v 7:55 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 56 | Diskuse

Milan Slanina

Cizinec v cizí zemi ...

Tyto obrázky najdete všude na světě, s drobnými detaily ... všude tam, kde jsou lidé. A je celkem jedno, kde. Velké množství lidí s touhou cestovat a poznávat. Já moc necestuji. Oni cestují za mnou. Jsou v mých fotografiích ...

16.10.2017 v 22:07 | Karma článku: 7.48 | Přečteno: 304 | Diskuse
Počet článků 154 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1745


Nejsem ničím zajímavá, ale okolní svět zajímavý je. Objevuji v něm dávno objevené - stejně tak, jako mnozí přede mnou i po mně.

A protože je svět příliš velký na to, aby ho člověk dokázal poznat úplně celý, k důkladnějšímu průzkumu jsem si vybrala oblast známou jako Dolomity.
Co tam zjistím, to předám dál - třeba se informace budou někomu hodit.
Viz PRŮVODCE ČESKÉHO GAUČOVÉHO POVALEČE PO DOLOMITECH

Jelikož se domnívám, že jedna fotografie prozradí víc než spousta slov, najdete v mých článcích více obrázků než textu. Používám Panasonic Lumix GH3, GH1 a GH5 (plus sadu objektivů v rozsahu 7mm - 400 mm)

 

Kontakt: moudramartina@gmail.comNajdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.