Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Lago di Coldai (foto, info)

Fototip na snadnou vycházku k ledovcovému jezírku Coldai, které se rozkládá mezi skalami masivu Civetta (Zuita) nedaleko severoitalského městečka Alleghe

Cesta k Lago di Coldai není nijak krkolomná a dá se o polovinu zkrátit lanovkou na Col dei Baldi, skládající se ze dvou částí propojených širokou cestou. Parkovat lze v Alleghe pod mostem přes říčku Zunaia (FOTO), přímo u dolní stanice níže situované části lanovky s letním provozem, případně o kousek výš, u horní stanice téže lanovky (FOTO). Volné místo jsme našli i v srpnu.

Mapa Alleghe - Col de Baldi - Lago Coldai (lze zvětšit rozkliknutím)

Vydáte-li se z Alleghe pěšky po značce č.564 sledující lesem zhruba tok potoka Aiva (přítok bystřiny Zunaia), asi po 2,5 km stoupání dojdete k dolní stanici výše položené lanovky na Col dei Baldi. Po dalších třech kilometrech se v sedle Forcella di Alleghe napojíte na značku 556 směřující vzhůru k boudě Sonino (Adolfo Sonino) poblíž jezírka Coldai.

Větší mapa ZDE

Značená cesta 564 pod Forcella Alleghe (záběr z cesty č.531 u Col dei Baldi), na obzoru Marmolada

Zkrátíte-li si cestu lanovkou na Col dei Baldi, kousek za restaurací minete starý zrezivělý kanón 9053, načež zvolna sestoupíte do sedla Alleghe (Forcella di Alleghe). Pravděpodobně se nevyhnete společnosti velmi mírných krav, volně se pohybujících mezi pastvinami. U zdejší salaše najdete rozcestník, ale občerstvení se tu koupit nedá. Zato se lze cestou ze stezek č.531 a 556 kochat výhledem do všech světových stran.

Výhled ze stezky č.556

Výhledy z cesty mezi Col dei Baldi a Forcella di Alleghe

Výhled ze stezky č.556 na Friulanské Dolomity

Od Civetty je postupně, po směru hodinových ručiček, vidět Col Margherita a Cima Bocche (na obzoru), před ní Sasso Bianco, Nero a il Piz se zřetelnou jizvou vzniklou rozsáhlým sesuvem, za nimi v dálce Marmolada se stanicí lanovky na Punta Serrauta. Pozornému oku neuniknou temné zuby vyvřelého hřebene Catena Padon (Bech da Mezdi) a za nimi typický profil Gruppo di Sella s nejvyšším bodem Piz Boe. Následuje rozeklaný hřeben Setsass (Sedm Skal) a za zelení porostlým širokým kuželem Monte Pore, který překáží výhledu na známější Col di Lana, až vyzývavě vykukuje zvědavá homole Sass de Stria. Vpravo od ní nelze přehlédnout uhlazený vrchol Lagazuoi Piccolo s budovou lanovky a stejnojmennou boudou. Navazující skalnaté masivy odtud překrývá bližší Monte Cernera a jeho sousedé, mezi něž patří např. Nuvolau, Mondeval, Lastoni di Formin a Croda dal Lago. Z vyšších partií stezky č.556 za nimi uvidíte i všechny Tofany. Vpravo od blízké a nízké bachraté "kamenné bábovky" Crot (2.158 m n.m.) trčí zdánlivě drobný zoubek Becco del Mezzodi a úplně v dálce špička Monte Cristallo. Nejvýraznější dominantou je ovšem pěkně pravidelný masiv Pelmo, připomínající obrácený květináč, za nímž se vpravo v dálce krčí ježaté Dolomiti Friulane, zabírající celý zbývající obzor.

Monte Pelmo ze stezky č.556

Výhledy z cesty mezi Forcella Alleghe a Rifugio A.Sonino al Coldai

Stezka č.556 z Forcella di Alleghe k Lago Coldai zpočátku vede po staré vojenské vozovce. Kamenné dláždění však poměrně záhy mizí a dál už musíte klasickou pěšinou plazící se líně vhůru po zeleném úbočí Civetty. Jakmile dorazíte ke skaliskům, cestička se docela prudce stáčí vzhůru, a po překonání krátkého příkrého úseku pohodlně sleduje vrstevnici až k boudě Adolfa Sonina.

Úsek dlouhý 3,5 km mezi Col dei Baldi a Rifugio di A.Sonino jsme volnou chůzí zdolali asi za hodinu a půl, zpět dolů to šlo o poznání rychleji.

Dolomiti Bellunesi e Friulane

Bouda A.Sonino, jezírko Coldai a Alleghe

Rifugio A.Sonino al Coldai spravuje CAI, tedy klub italských alpinů. Kromě skromného ubytování (83 lůžek) nabízí i teplá jídla. Ovšem, jak upozorňuje cedule na dveřích, přednost mají ubytovaní, pro něž je většina z 86 míst v restauraci rezervována. Chcete-li se tedy najíst uvnitř, musíte se informovat u baru, zda mají aktuálně nějaké místo volné. Pokud se ukáže, že nemají, nezoufejte, o žádný extra kulinářský zážitek nepřijdete. Osobně bych tedy spíše doporučila svačinu s sebou, protože k další boudě (Rif.A.Tissi) je to dvě hodiny cesty (asi 4 km kamenitým terénem).

Budete-li kolem Rif. A.Sonino al Coldai jen procházet, dobře si prohlédněte nápisy na dveřích a jejich okolí. Pokud někde v okolí došlo k poničení některé značené stezky, nepochybně zde najdete důrazné upozornění, obvykle ve třech jazycích (italsky, anglicky a německy).

V místě je pěkná ozvěna, takže koho to baví, může si tu zajódlovat nebo aspoň z plných plic zahalekat, samozřejmě směrem ke skalním stěnám nad chatou.

Rif.A Sonino al Coldai

Kousek za boudou se jako val tyčí nevysoké sedlo Coldai (Forcella Coldai), poslední překážka na cestě k jezírku Coldai. Překonat ho není nijak obtížné, nejvyšší bod jsme zdolali asi během deseti minut. Bohužel, jakmile jsme vystoupali, začalo z druhé strany Civetty zlověstně hřmět, takže jsme ihned po obhlídce jezera místo plánovaného pokračování k boudě A.Tissi raději zvolili velmi spěšný ústup zpět na Col dei Baldi.

(Jak vypadá stezka k boudě Atilia Tissiho zjistíte z tohoto VIDEA)

Od Lago Coldai lze do údolí sestoupit jednak popisovanou pozvolnou trasou č.556, ale také klikatou pěšinou č.4 "Sentiero Ru de Porta" (video v odkazu) překonávající morénu jezírka přímo dolů směrem k Alleghe (v mapě Tabacco 015 není číslo vyznačené, ale v terénu ho najdete). Sestup je ovšem v horním úseku velmi prudký, takže za špatného počasí bych se mu rozhodně raději vyhnula, ačkoliv je kratší. Ostatně nepřehlédnutelný červený nápis na skále "ALLEGHE. DIFFICILE!" ("Obtížné!" - viz foto v galerii) tu varuje celkem jasně. Z morény je velmi pěkně vidět jezero a městečko Alleghe.

Alleghe ze stezky č.4, nad ním stopy sesuvu Frana del Piz

Jezero Alleghe vzniklo následkem náhlého sesuvu části hory Il Piz (navazuje na Monte Forca, Sass Nero a Sass Bianco na opačné straně údolí, než je Civetta - viz odkaz) do dnešní lokality Masaré. Kamenitá lavina, která se strhla uprostřed noci 11.ledna 1771 zcela zablokovala řeku Cordevole a ve vesničkách Riete, Marin a Fusine, které pohřbila, zabila 49 lidí. Stoupající voda pak během několika dní zničila domovy 208 obyvatel, včetně obcí Peron, Sommariva, Soracordevole, Costa a Torre. Nově vzniklé jezero totiž bylo podstatně větší než dnes, zabíralo celou šířku dna údolí až ke Caprile a jeho hloubka dosahovala 55 m. 

Alleghe a jezero Alleghe z morény jezírka Coldai na Civettě

Aby toho nebylo málo, ještě v květnu téhož roku (1771), došlo k dalšímu sesuvu, tentokrát už ale do jezera. Vzniklá vlna postupovala do údolí potoka Zunaia (ústí u parkoviště pod mostem, u dolní stanice lanovky), kde smetla faru, část kostela a několik zbývajících domů. Vypráví se, že dodnes jsou někdy z jezera slyšet zvony, které tam údajně spláchla voda i se zvonicí, ačkoliv dobové dokumenty uvádějí, že právě zvonice jako jediná zůstala na břehu neporušená... Výrazné stopy po sesuvech jsou ve svahu hory Piz (1859 m n.m.) dodnes dobře patrné v úseku "Frana del Piz" (frana = it.sesuv půdy).

Lago Coldai z Forcella Coldai, vpravo moréna jezera Coldai

Podle staré legendy prý před katastrofou varoval drak s dlouhými křídly, červenýma očima a černým jazykem, který prý sídlí v Lago Coldai, odkud občas vylétá. Podobně jako sýček, prý věstí neštěstí, a to zřejmě tím větší, čím dál doletí. Roku 1771 prý doplachtil až k tehdy ještě nevelkému Lago di Fedaia pod Marmoladou. 

Turisté se však draka zcela nepochybně nebojí a v mělkém jezírku Coldai se celkem běžně koupou. Není divu, protože voda zbarvená do tyrkysova vysloveně láká a jemnou drtí pokryté břehy vybízejí k odpočinku. 

Lago Coldai a štíty Civetty

Alleghe proslavil kriminální příběh, který byl i zfilmován (Záhady v Alleghe, Žena z jezera...). Řetězec vražd, které začaly r.1933, se podařilo plně objasnit teprve r.1964. Když už jsem se dostala k té černé kronice, nemohu vynechat ani velký požár Alleghe v roce 1899, při němž lehla popelem nejen četná dřevěná stavení, ale také část původně románského kostela z 12.století (obnoveného r.1773, po již zmiňovaném sesuvu půdy). Místní si prý ještě dlouho poté vyprávěli o tajemném žebrákovi, který marně prosil u dveří, až se ho konečně ujala chudá vdova. Jejímu skromnému domku se pak plameny vyhnuly. Tenhle příběh není v ústní slovesnosti ničím novým, z pohádek ho zná každý.

Za bouřky opouštíme Alleghe, foceno za jízdy

Jméno hory "Civetta" bývá překládáno jako "Sýček" (la civetta), což je sice roztomilá sovička, ovšem podle pověr prý jeho smutný hlas předpovídá smrt. Někteří v názvu spatřují spíše latinské slovo "civitas", neboť těsně na sebe navazující skalní věže Civetty připomínají hradby města. Jaký by byl doslovný překlad původního místního výrazu "Zuita" se mi zjistit nepodařilo.

Tož konec drbů a šťastnou cestu! 

Civetta

Fotky ze spěšného ústupu od jezírka Coldai: "S bouřkou v patách"

Přibližná vzdálenost Alleghe od jiných turistických cílů v okolí:  Sottoguda (soutěska): 10 km, Malga Ciapela pod Marmoladou: 20 km, hráz jezera Fedaia: 30 km;  Passo Pellegrino: 27 km, Passo Rolle: 41 km; Hrad Andraz: 20 km, Passo Fazarego: 24 km, Arabba: 23 km, Corvara: 33 km, Passo Giau: 20 km, Cortina di Ampezzo: 38 km, Misurina: 50 km

Tipy na výlety v těchto lokalitách ZDE

POZN.: Na travnaté pastviny pod Lago di Coldai se dá pohodlně vyjít také z parkoviště u dolní stanice sedačkové lanovky z Palafavera v údolí Val di Zoldo poblíž obce Mareson-Pecol - viz panoramatická mapa níže (lze zvetšit rozkliknutím). Při cestě z výše uvedených turistických cílů je však výhodnější použít jako východisko městečko Alleghe, jelikož je blíž a místní silnice je širší. Při cestě z Tre Cime di Lavaredo přes Selva di Cadore už je ale rozdíl zanedbatelný.

Panoramatická mapa se zakreslenými lanovkami s letním provozem - vpravo Palafavera, vlevo Alleghe

POKUD SE VÁM FOTOGRAFIE NEZOBRAZUJÍ, NAJDETE JE ZDE:http://moudrasek.rajce.idnes.cz/lago_Coldai/

Autor: Martina Moudrá | sobota 30.9.2017 18:54 | karma článku: 33,89 | přečteno: 2242x
  • Další články autora

Martina Moudrá

Zámek Bílé Poličany (fotoblog)

Zámek nacházející se nedaleko Dvora Králové není běžně přístupný veřejnosti. Jste-li zvědaví, co se v něm ukrývá, nebo co lze vidět v jeho blízkém okolí, neváhejte otevřít fotogalerie, které jsou součásti tohoto krátkého článku :)

11.3.2021 v 18:42 | Karma: 16,64 | Přečteno: 655x | Diskuse| Fotoblogy

Martina Moudrá

Trosky 10x jinak

Kdo by neznal typickou siluetu Trosek, zříceniny hradu postaveného na erozí obnaženém čedičovém sopouchu? Všechny fotky lze zvětšit rozkliknutím ;)

1.3.2021 v 17:32 | Karma: 23,43 | Přečteno: 610x | Diskuse| Fotoblogy

Martina Moudrá

Vodní nádrž Bedřichov (fotoblog)

Všude dobře, doma nejlépe, a to včetně našich hor. Máte-li právě pár minut nazbyt, vydejte se se mnou na krátkou podzimní vycházku k prosluněné vodní nádrži Bedřichov. Všechny obrázky lze zvětšit rozkliknutím.

8.12.2020 v 19:20 | Karma: 30,90 | Přečteno: 893x | Diskuse| Fotoblogy

Martina Moudrá

Krátké zastavení na zámku Nový Světlov

V době omezeného cestování alespoň na skok v poměrně nedávno zrekonstruovaném zámku u Bojkovic na jihu Moravy.

14.4.2020 v 15:28 | Karma: 29,79 | Přečteno: 960x | Diskuse| Fotoblogy

Martina Moudrá

Ranní mlha u deváté jamky (fotoblog)

Pošle-li Vás někdo zcela neomaleně do pihele, neváhejte ani minutu a poslechněte ho. V Piheli je totiž krásně. Hlavně po ránu... :))

17.12.2019 v 19:11 | Karma: 29,07 | Přečteno: 492x | Diskuse| Fotoblogy

Martina Moudrá

Ze zápraží, jen tak pro radost (fotoblog)

Pár fotek z venkovského zápraží pro chvíle pohody v nedělní podvečer, s přáním příjemného zbytku léta :)

18.8.2019 v 17:57 | Karma: 34,83 | Přečteno: 790x | Diskuse| Fotoblogy

Martina Moudrá

Padola a okolí (památky, jezírka a vodopády)

Co také můžete vidět, vydáte-li se do méně turisticky známé oblasti Comelico Superiore na okraji italských Dolomit. Fototipy, mapy a informace pro každého cestovatele..

25.2.2019 v 18:28 | Karma: 34,82 | Přečteno: 2088x | Diskuse| Fotoblogy

Martina Moudrá

Boudy nad Passo Monte Croce (Dolomity)

Pro pěší i cyklisty: mapy, fotky a popis cesty hustým lesem i mokřadem a pastvinou v průsmyku Monte Croce, rozkládajícím se v těsné blízkosti rakousko-italské hranice, mezi masivy Karnische Alpen a Dolomiti di Sesto.

20.2.2019 v 19:55 | Karma: 34,17 | Přečteno: 1521x | Diskuse| Cestování

Martina Moudrá

Dolomity - k boudě A.Berti al Popera - Comelico Superiore

Další tip na výlet v méně navštěvované oblasti Dolomit, tzv.Comelico Superiore, poblíž městačka Padola, rozkládajícího se v půvabném údolí nedaleko rakousko-italské hranice.

25.1.2019 v 20:41 | Karma: 34,25 | Přečteno: 1387x | Diskuse| Cestování

Martina Moudrá

2 v 1 (fotoblog)

Zatímco na Zvičinu už přišla nefalšovaná zima, dole v údolí Labe, u půvabné přehrady Les Království, se pořád ještě zuby nehty držel podzim...

12.12.2018 v 10:14 | Karma: 32,41 | Přečteno: 825x | Diskuse| Fotoblogy

Martina Moudrá

Pestrobarevným sedlem Travenanzes k ruinám lazaretu

Forcella Travenanzes v Dolomitech, nacházející se nad známým průsmykem Falzarego, nabízí pozorným divákům skutečnou pastvu pro oči, ale také velké množství stále zřetelných stop 1.světové války

30.8.2018 v 16:40 | Karma: 32,24 | Přečteno: 1187x | Diskuse| Fotoblogy

Martina Moudrá

K vodopádu Pisciadu (Dolomity, Gruppo di Sella)

Další fototip na nenáročný výlet ve snadno dosažitelných severoitalských horách, samozřejmě nejen s fotografiemi, ale i s mapou a užitečnými odkazy.

14.7.2018 v 15:38 | Karma: 32,81 | Přečteno: 1751x | Diskuse| Fotoblogy

Martina Moudrá

Trocha zeleně nikoho nezabije (fotoblog)

Zeleň je prý zdravá pro oči, zvláště pak unavené. No a aby to nebyla zas až taková nuda, přidala jsem těch barev raději ještě trochu více.

6.6.2018 v 9:54 | Karma: 32,24 | Přečteno: 704x | Diskuse| Fotoblogy

Martina Moudrá

Jak se mi nepovedlo vyfotit volavku

Jezdila jsem na ni číhat denně asi týden, ale ta mrška mi vždycky uletěla dřív, než se mi ji podařilo zvěčnit tak, jak bych si přála. Jako bonus tedy nabízím aspoň fotky černého a bílých čápů. Ti se mnou přece jen trpělivost měli.

24.2.2018 v 11:00 | Karma: 33,20 | Přečteno: 860x | Diskuse| Fotoblogy

Martina Moudrá

Loukami nad Colfoscem (fotoblog)

Další fotoblog jako tip na nenáročný prázdninový výlet po Dolomitech, tentokrát z Passo Gardena do Colfosca poblíž Corvary v Jižním Tyrolsku (Alto Adige, Alta Badia). Obrázky lze zvětšit rozkliknutím, jako obvykle.

15.2.2018 v 14:22 | Karma: 33,27 | Přečteno: 1261x | Diskuse| Fotoblogy

Martina Moudrá

Kamzičí stezkou? Nebo ne? (Sextenské Dolomity)

Ne vždy se počasí vydaří, i v Dolomitech klidně padá sníh uprostřed léta. Pak samozřejmě nezbývá, než slevit z původních plánů a vybírat náhradní trasy, které nevedou náročným terénem a lze je zvládnout v krátkém časovém úseku.

12.2.2018 v 13:00 | Karma: 33,31 | Přečteno: 1422x | Diskuse| Cestování

Martina Moudrá

Slípky se zelenýma nohama znáte?

Pár fotek nevšedních opeřenců k rozptýlení v období tradičního povolebního laškování... (Všechny snímky lze lépe prozkoumat po zvětšení rozkliknutím)

9.2.2018 v 11:30 | Karma: 34,20 | Přečteno: 2113x | Diskuse| Fotoblogy

Martina Moudrá

Doteky podzimu (fotoblog)

Pár pestrobarevných podzimních fotek od Ostrovského rybníka. Jen tak pro potěchu oka (tedy doufám...). Všechny obrázky lze zvětšit rozkliknutím, jako obvykle.

30.11.2017 v 10:55 | Karma: 33,20 | Přečteno: 919x | Diskuse| Fotoblogy

Martina Moudrá

"Všetci kradnú... ako straky...."

....čtu a slýchám poslední dobou. Tak jsem se za těmi strakami vypravila, abych tomu jako správná blondýna přišla na kloub. Straky sice zrovna nic nekradly, ale chovaly se minimálně krajně podezřele. Posuďte sami.

27.10.2017 v 12:43 | Karma: 33,97 | Přečteno: 1103x | Diskuse| Fotoblogy

Martina Moudrá

Jezero Fedaia ze všech světových stran (fotoblog)

Lago di Fedaia najdete v úzkém průsmyku (46.4637503709232 N 11.8625375626254 E) mezi hřebenem Padon a impozantní Marmoladou, přímo pod zdejším ledovcem, který ho zásobuje vodou...

21.9.2017 v 12:06 | Karma: 33,91 | Přečteno: 2817x | Diskuse| Fotoblogy
  • Počet článků 173
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2359x
Nejsem ničím zajímavá, ale okolní svět zajímavý je. Objevuji v něm dávno objevené - stejně tak, jako mnozí přede mnou i po mně.

A protože je svět příliš velký na to, aby ho člověk dokázal poznat úplně celý, k důkladnějšímu průzkumu jsem si vybrala oblast známou jako Dolomity.
Co tam zjistím, to předám dál - třeba se informace budou někomu hodit.
Viz PRŮVODCE ČESKÉHO GAUČOVÉHO POVALEČE PO DOLOMITECH

Jelikož se domnívám, že jedna fotografie prozradí víc než spousta slov, najdete v mých článcích více obrázků než textu. 
Používám Panasonic Lumix GH3, GH1 a GH5 (plus sadu objektivů v rozsahu 7mm - 400 mm)


Nepracuji a ani jsem nikdy nepracovala v oboru cestovní ruch. Nemám ani žádné kontakty na jakoukoliv cestovní agenturu.