Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kamzičí stezkou? Nebo ne? (Sextenské Dolomity)

12. 02. 2018 13:00:10
Ne vždy se počasí vydaří, i v Dolomitech klidně padá sníh uprostřed léta. Pak samozřejmě nezbývá, než slevit z původních plánů a vybírat náhradní trasy, které nevedou náročným terénem a lze je zvládnout v krátkém časovém úseku.
Kvetoucí kopretiny a sněhem pocukrované Karnské Alpy na konci červenceKvetoucí kopretiny a sněhem pocukrované Karnské Alpy na konci července (MM)

Protože Sextenské Dolomity se nacházejí už poměrně daleko od moře, bývá v nich počasí poněkud méně příznivé než v ostatních částech "Bledých hor"(=překlad jejich původního názvu "Monti Pallidi"). Obvykle tedy nebývá chybou řídit se spíše předpovědí pro Rakouské Alpy.

Protože už několik dní pršelo a sněžilo, vyhlédli jsme si jednoduchý, asi 5 km dlouhý okruh známý jako Kamzičí stezka (Gamssteig/Sentiero dei Camosci - mapa a itinerář zde: https://www.sentres.com/it/escursioni/sentiero-dei-camosci-fino-al-museo-allaperto-anderter-alpe/mappa). Jelikož však déšť nečekaně ustal, ještě než jsme dorazili na Rotwandwiesen nad Bad Moos u Sexten, trasu jsme protáhli a poněkud překopali. Vyzobali jsme z ní jen vyhlídky a zbytky zákopů z 1.světové války, doplněné o příjemné posezení v místních boudách, takže sychravé odpoledne tehdy uteklo jako voda.

Upravená mapa s vyznačenými stezkami a orientačními body - žlutě stezka č.100 s vyhlídkou, oranžově stezka č.122 do údolí, Gamssteig=Kamzičí stezkaUpravená mapa s vyznačenými stezkami a orientačními body - žlutě stezka č.100 s vyhlídkou, oranžově stezka č.122 do údolí, Gamssteig=Kamzičí stezka (https://en.mapy.cz/s/2o1PO)Kvetoucí kopretiny na Rotwandwiesen a sníh v červenciKvetoucí kopretiny na Rotwandwiesen a sníh v červenci (MM)

Na travnatou plochu Rotwandwiesen/Prati di Croda Rossa, rozkládající se v nadmořské výšce 1921 m, se dá snadno dostat kabinovou lanovkou z Bad Moos/Baghi di Moso nedaleko Sexten/Sesto, která je během letních prázdnin v provozu od 8:00 do 17:30 hod. Kdo radši chodí pěšky, dostane se sem např.po stezce č.15 z Bad Moos/Bagni di Moso. Převýšení na této trase dlouhé asi 4,5 km činí necelých 600 metrů (zhruba 2 hodiny chůze). Nahoru lze vyjet i na kole, a to po cestě č.17 (viz výřez z mapy Tabacco 010, k němuž se lze prokliknout přes výše uvedenou mapu s vyznačenou trasou).

Tradiční kupky sena na RotwandwiesenTradiční kupky sena na Rotwandwiesen (MM)

Boudy na Rotwandwiesen jsou velmi přátelské k dětem, mají tu pro ně připraveny různé prolézačky včetně pohádkové chaloupky a dřevěného vodního mlýna. Hned u horní stanice lanovky se nachází řada rozcestníků, které prozradí, kudy se vydat (viz fotogalerie výše). My jsme se nakonec rozhodli pro značku č.100 směřující lesem ke skalnatému hřebeni, na němž je umístěna pěkná vyhlídka.

Skalní vyhlídka na trase č.100 vedoucí po hřebeni nad RotwandwiesenSkalní vyhlídka na trase č.100 vedoucí po hřebeni nad Rotwandwiesen (MM)

Stezka č.100 vede směrem k nejatraktivnější, ale velmi náročné místní trase známé jako Alpinsteig/Strada degli Alpini (více také zde: http://www.summitpost.org/strada-degli-alpini-alpiniweg/823451). Zpočátku poměrně mírně stoupá lesem, záhy se však začíná klikatit, aby zdolala prudce se zdvihající kamenitý okraj hřebene Coston di Croda Rossa, na němž se nachází palisáda pěkné skalní vyhlídky do údolí Fischleintal. Kousek za ní následuje jediný trochu dobrodružnější úsek opatřený dřevěnými schůdky a dalšími podpůrnými prostředky. Za rozcestníkem, z něhož lze odbočit k ferratě vedoucí na vrchol Croda Rossa di Sesto/Sextener Rotwand, pak pěšinka klesá k dalšímu rozcestí, v jehož blízkosti se nachází jedno z mnoha tzv.otevřených muzeí 1.světové války.

Azalky u cesty č.100Azalky u cesty č.100 (MM)

Otevřená muzea války pod širým nebem jsou pro Dolomity typická a najdete je všude tam, kudy v letech 1915 - 1917 vedla tehdejší pověstná fronta. Zde pod Croda Rossa di Sesto bývaly pozůstatky zákopů dlouho ponechávány v původním stavu, v nedávné době však nakonec přece jen došlo k jejich částečné rekonstrukci a doplnění informačními tabulemi, jak je zřejmé např. z videa https://www.peer.tv/it/273 a z fotografií na https://www.tre-cime.info/it/sesto/sesto/vivere-sesto/bellum-aquilarum.html. Snímky v tomto článku však byly pořízeny ještě před totuto úpravou.

Celkem pohodlný sestup od zákopů do půvabného Fischleintal/Val Fiscalina po značce č.122 nám trval přibližně hodinu, ačkoliv bouda Talschlußhütte/Rif. al Fondovalle se po celou dobu zdála být na dosah ruky. Osobitý půvab údolí Fischleintal dodává až překvapivě široké říční koryto plné bílých kamenů, které sem z okolních hor zanáší voda. Překonat jej není nijak obtížné, protože v létě bývá téměř suché.

Fischleintal/Val FiscalinaFischleintal/Val Fiscalina (MM)

Dolomity průběžně podléhají erozi, nicméně občas její rozsah může i překvapit. Např. v říjnu 2007 se utrhl kus vrcholu Cima Una a do údolí Fiscalina se zřítilo asi 60 000 m3 horniny rozrušené mrazem - viz videa. Událost se naštěstí obešla bez zranění.

Zbývající 4 km od boudy Talschlußhütte/Rif. al Fondovalle k dolní stanici lanovky v Bad Moos vedou po mírně klesající, široké, ale hojně využívané cestě. Ta z počátku sleduje koryto potoka, záhy se však odklání do řídkého modřínového lesa plného seníků. Od parkoviště u Fischleinbodenhütte už na ní lze potkávat auta (a při troše štěstí i lamy).

Cesta modřínovým lesem, který je prý pohádkový :)Cesta modřínovým lesem, který je prý pohádkový :) (MM)Návrat do Bad Moos u Sexten/SestoNávrat do Bad Moos u Sexten/Sesto (MM)Lamy ve výběhu na okraji obce Bad MoosLamy ve výběhu na okraji obce Bad Moos (MM)

Další tipy na výlet z Průvodce gaučového povaleče po Dolomitech najdete v odkazu:

https://martinamoudra.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=429386.

Autor: Martina Moudrá | pondělí 12.2.2018 13:00 | karma článku: 32.64 | přečteno: 703x


Další články blogera

Martina Moudrá

K vodopádu Pisciadu (Dolomity, Gruppo di Sella)

Další fototip na nenáročný výlet ve snadno dosažitelných severoitalských horách, samozřejmě nejen s fotografiemi, ale i s mapou a užitečnými odkazy.

14.7.2018 v 15:38 | Karma článku: 24.88 | Přečteno: 447 | Diskuse

Martina Moudrá

Trocha zeleně nikoho nezabije (fotoblog)

Zeleň je prý zdravá pro oči, zvláště pak unavené. No a aby to nebyla zas až taková nuda, přidala jsem těch barev raději ještě trochu více.

6.6.2018 v 9:54 | Karma článku: 31.48 | Přečteno: 585 | Diskuse

Martina Moudrá

Jak se mi nepovedlo vyfotit volavku

Jezdila jsem na ni číhat denně asi týden, ale ta mrška mi vždycky uletěla dřív, než se mi ji podařilo zvěčnit tak, jak bych si přála. Jako bonus tedy nabízím aspoň fotky černého a bílých čápů. Ti se mnou přece jen trpělivost měli.

24.2.2018 v 11:00 | Karma článku: 32.76 | Přečteno: 656 | Diskuse

Martina Moudrá

Loukami nad Colfoscem (fotoblog)

Další fotoblog jako tip na nenáročný prázdninový výlet po Dolomitech, tentokrát z Passo Gardena do Colfosca poblíž Corvary v Jižním Tyrolsku (Alto Adige, Alta Badia). Obrázky lze zvětšit rozkliknutím, jako obvykle.

15.2.2018 v 14:22 | Karma článku: 32.79 | Přečteno: 803 | Diskuse

Další články z rubriky Cestování

Anna Bukovanská

Napoli(t)áno!

Dočasným nenabízeným řešením letnoslunovratového zkouškového pro mě byla rychlá odjízda do přísopečné Neapole. Navíc jsem byla veprostředku psaní seminární práce sice na téma Itálie, namíň ne o Camořře,

19.7.2018 v 13:11 | Karma článku: 5.20 | Přečteno: 152 | Diskuse

Michal Tříska

Kunětická hora

Na vrcholu dominanty zdejšího polabí, nalezneme zříceninu pozdně gotického hradu. Podívejte se jak vypadal hrad slavného rodu Pernštejnů, na kterém se zabydlel i pohádkový Rumburak.

19.7.2018 v 10:45 | Karma článku: 14.98 | Přečteno: 447 | Diskuse

Veronika Trněná

Kam vedou všechny cesty?

Jen co jsme se zapracovali, zorientovali, vstřebali kulturní šoky a překonali všechny nesnáze, musíme přemýšlet, kam se vydáme až nám skončí pracovní smlouva. Na Sicílii zůstat rozhodně nemůžeme.

19.7.2018 v 8:49 | Karma článku: 8.17 | Přečteno: 228 | Diskuse

Libor Čermák

Jezero Kozjak - největší z Plitvických jezer

Dnešní fotoblog zasvětím jezeru Kozjak. Toto jezero je ze všech Plitvických jezer to největší. A jako na jediném z jezer je i lodní doprava. A tak se pojďte spolu se mnou po něm projet.

19.7.2018 v 5:37 | Karma článku: 10.81 | Přečteno: 277 |

Lubomír Stejskal

I prostý uživatel internetu dokáže dělat zázraky

Samozřejmě za pomoci soudobé komunikační IT techniky. Příkladem budiž zkušenost obsažená v tomto článku. Tím prostým uživatelem internetu je autor textu.

18.7.2018 v 8:00 | Karma článku: 14.09 | Přečteno: 574 | Diskuse
Počet článků 162 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1844


Nejsem ničím zajímavá, ale okolní svět zajímavý je. Objevuji v něm dávno objevené - stejně tak, jako mnozí přede mnou i po mně.

A protože je svět příliš velký na to, aby ho člověk dokázal poznat úplně celý, k důkladnějšímu průzkumu jsem si vybrala oblast známou jako Dolomity.
Co tam zjistím, to předám dál - třeba se informace budou někomu hodit.
Viz PRŮVODCE ČESKÉHO GAUČOVÉHO POVALEČE PO DOLOMITECH

Jelikož se domnívám, že jedna fotografie prozradí víc než spousta slov, najdete v mých článcích více obrázků než textu. Používám Panasonic Lumix GH3, GH1 a GH5 (plus sadu objektivů v rozsahu 7mm - 400 mm)

 

Kontakt: moudramartina@gmail.com

Najdete na iDNES.cz