Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zákopy na dně průsmyku Valparola

1. 07. 2016 10:54:06
Fotoblog o tom, co je dnes k vidění v místech bývalého opevněné Edelweiss Stellung/Postazione Edelweiss v Passo Valparola poblíž pevnosti Tre Sassi/Tra i Sassi (Dolomity), další kapitola Průvodce gaučového povaleče po Dolomitech.

Projíždíte-li průsmykem Valparola (2.192 m n.m.), těsně navazujícím na známé Passo Falzarego, pravděpodobně se necháte zlákat k zastavení. Ať už u restaurace Rifugio Valparola nad jezerem Valparola nebo u zrekonstruované pevnosti Tre Sassi (Tra/Fra i Sassi), případně na staré silnici klikatící se pod stěnami Sasso di Stria (Hexenstein).

Forte Tre Sassi/Tra/Fra i SassiForte Tre Sassi/Tra/Fra i Sassi (Martina Moudrá)

Pohlédnete-li směrem dolů k jezeru, na dně mělké prolákliny mezi ním a horou Sasso di Stria vás nejspíš upoutá několik malých budov velikosti kůlny na dříví, obklopených poněkud neklidně zbrázděným kamenitým terénem. V letech 1915-1917 tu v zákopech nesoucích jméno pověstné alpské protěže, z nichž některé byly před časem nově obnoveny, přežívali vojáci rakousko-uherské armády usilovně bránící tehdejší hranici.

Edelweiss Stellung/Postazione di Edelweiss - Passo ValparolaEdelweiss Stellung/Postazione di Edelweiss - Passo Valparola (Martina Moudrá)

Další navazující zákopy a tunely pak můžete najít přímo v a na hoře Sasso di Stria/Hexenstein, případně na vedlejší Lagazuoi Piccolo, vzdálenější Col di Lana, ale i mnoha dalších.

Passo Valparola - vyznačení zajímavých cílů - PRO LEPŠÍ ČITELNOST ZVĚTŠETE ROZKLIKNUTÍMPasso Valparola - vyznačení zajímavých cílů - PRO LEPŠÍ ČITELNOST ZVĚTŠETE ROZKLIKNUTÍM (Martina Moudrá)

Výřez z mapy Tabacco s vyznačením polohy Edelweiss Stellung/Poztazione Edelweiss (červený ovál) a parkovišti (P) - ZVĚTŠETE ROZKLIKNUTÍMVýřez z mapy Tabacco s vyznačením polohy Edelweiss Stellung/Poztazione Edelweiss (červený ovál) a parkovišti (P) - ZVĚTŠETE ROZKLIKNUTÍM (Tabacco)

Prohlídka všech částí "muzea pod širým nebem" (Museo all'Aperto della Grande Guerra), kdekoliv na ně v Dolomitech narazíte, je vždy zdarma. Tedy vyjma uzavřených budov, jichž ovšem není mnoho. Zde v Passo Valparola se platí vstupné do pevnosti Tre Sassi, pokud máte zájem absolvovat prohlídku srubů a zákopů Edelweiss Stellung s odborným výkladem, průvodce si můžete najmout v pevnosti.

Aktuální ceník vstupného do pevnosti Tre Sassi 2016 ZDE.

Zákop v Edelweiss Stellung, v pozadí Col di LanaZákop v Edelweiss Stellung, v pozadí Col di Lana (Martina Moudrá)

Zrestaurovaná část lokality Edelweiss Stellung/Poztazione di Edelweiss není ani zdaleka tak rozsáhlá jako třeba známé Monte Piano, a ani tak pestrá jako zákopy u Cinque Torri nebo na sousední hoře Sasso di Stria, ale osobité kouzlo jí nechybí. Obnovené budovy štábu, ubikací, kuchyně, skladu, ošetřovny i suchého WC propojené různým způsobem zpevněnými zrekonstruovanými zákopy vypadají až útulně. Za 1.světové války sloužily jako zázemí nahrazující předčasně zničenou pevnost Tre Sassi.

Podaří-li se sehnat dostatek sponzorů, v srpnu přechodně opět ožívají.

Polní kuchyně (Edelweiss Stellung, Valparola)Polní kuchyně (Edelweiss Stellung, Valparola) (Martina Moudrá)

Velmi autenticky ovšem působí spíše dosud neobnovené a značně zarostlé zbytky zákopů nacházející se na samém okraji opevnění, z nichž se nabízí velmi půvabný výhled do malebné krajiny, jíž po pravé straně dominuje proslulá hora Col di Lana. Neomylně ji poznáte podle rozsáhlého kráteru, který vznikl odstřelem jejího vrcholu dne 17.4.1916.

Edelweiss Stellung - nezrestaurovaná část zákopů a výhled na Monte Pore a CivettuEdelweiss Stellung - nezrestaurovaná část zákopů a výhled na Monte Pore a Civettu (Martina Moudrá)

Výhodnou polohu v mělkém dolíku mezi skalami umocňují dostatečné zásoby pitné i užitkové vody, takže lokalita nebyla lidmi využívána teprve až za 1.světové války.

U prameniště poblíž Edelweiss Stellung byly r.1981 nalezeny hroty šípů a kamenné nástroje svědčící o přítomnosti dávných lovců z období cca 7 000 př.n.l. Živili se pravděpodobně lovem kamzíků a medvědů. Ve středověku se zde po přechodnou dobu zpracovával siderit na železné ingoty se značkou beránka, které pak byly přepravovány do vzdáleného Brixenu (podrobnější informace ZDE). Kromě informačních tabulí věnovaných bojům za 1.světové války tu proto můžete objevit také cedule s údaji souvisejícími s tzv."Strada della Vena", tedy dopravní tepnou, po níž se kdysi přepravovala železná ruda (strada=cesta, ulice; vena= žíla.... zde patrně rudná žíla), nemající s válkou nic společného.

article_photo (Martina Moudrá)

Díky specifickým podmínkám roste v zákopech značné množství zajímavých i vzácných rostlin, z nichž některé jinde v okolí tak snadno nenajdete (např. hruštička okrouhlolistá, temnohlávek černý, plesnivec alpský, několik druhů vstavačů...). Při troše štěstí můžete potkat sviště nebo třeba ořešníka kropenatého. Na svazích sousedícího hřebene Setsass nás před časem překvapil osamělý kozorožec horský.

Zákop - Edelweiss Stellung - v pozadí Col di LanaZákop - Edelweiss Stellung - v pozadí Col di Lana (Martina Moudrá)

Více o průsmyku např. zde: Průsmyk Valparola

O štole v hoře Sass Stria zde: Tunel Goiginger

O štole v hoře Lagazuoi Piccolo zde: Tunel Lagazuoi

O zřícenině hradu Andraz zde: Castello di Andraz/Buchenstein

Autor: Martina Moudrá | pátek 1.7.2016 10:54 | karma článku: 34.09 | přečteno: 1248x

Další články blogera

Martina Moudrá

Lago di Coldai (foto, info)

Fototip na snadnou vycházku k ledovcovému jezírku Coldai, které se rozkládá mezi skalami masivu Civetta (Zuita) nedaleko severoitalského městečka Alleghe

30.9.2017 v 18:54 | Karma článku: 29.31 | Přečteno: 544 | Diskuse

Martina Moudrá

Jezero Fedaia ze všech světových stran (fotoblog)

Lago di Fedaia najdete v úzkém průsmyku (46.4637503709232 N 11.8625375626254 E) mezi hřebenem Padon a impozantní Marmoladou, přímo pod zdejším ledovcem, který ho zásobuje vodou...

21.9.2017 v 12:06 | Karma článku: 32.30 | Přečteno: 748 | Diskuse

Martina Moudrá

Co s volným časem?

Nudíte se? Nekupujte medvídka mývala, vyražte za zábavou do nejbližšího lanového centra. Naučíte se balancovat na hraně i objímat stromy, po každé překážce zajásáte, a až slezete, pobavíte se i jako divák.

8.8.2017 v 11:42 | Karma článku: 32.96 | Přečteno: 530 | Diskuse

Martina Moudrá

Syslové od Orlické přehrady (fotoblog)

Sysly jsem dlouho znala jen z obrázků. Pak jsem zcela nečekaně potkala živé, skoro bych řekla, že až příliš živé. Kamarádit se nechtěli, ale nakonec jsem přece jen pár obrázků ulovila.

27.7.2017 v 21:01 | Karma článku: 33.03 | Přečteno: 819 | Diskuse

Další články z rubriky Fotoblogy

Jan Pražák

Prvoplánová reklama kočičí

Chápu, že prvoplánová reklama na titulní stránku blogu sice nepatří, ale tohleto prostě musíte mít. Je to takový multifunkční zázrak, který vám bude pomáhat v běžném životě a navíc upevní vaše zdraví.

17.10.2017 v 20:01 | Karma článku: 17.97 | Přečteno: 262 | Diskuse

Alena Cmielová

Když se podzimní příroda vybarví -Fotoblog

Když se v lese začne barvit listí, je to pro mne nejhezčí čas trávený v přírodě mezi stromy. Stále je ještě hezké počasí, dají se sbírat hřiby a užívat si sluníčka.

17.10.2017 v 18:20 | Karma článku: 19.84 | Přečteno: 289 | Diskuse

Soňa Pražáková

Tleskám, blikám, svítím

Uplynulý víkend přilákal do Prahy mnoho návštěvníků na SIGNAL festival 2017, který nabídl unikátní světelné projekce na známých i méně obvyklých místech metropole.

17.10.2017 v 12:40 | Karma článku: 8.99 | Přečteno: 327 | Diskuse

Jiří Stratil

O zemi, vodě a vzduchu.

Bez země by nebylo života, bez vody a vzduchu také ne. Život se rodí v zemi a ze země, ve vodě a z vody a ve vzduchu a ze vzduchu.

17.10.2017 v 7:55 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 56 | Diskuse

Milan Slanina

Cizinec v cizí zemi ...

Tyto obrázky najdete všude na světě, s drobnými detaily ... všude tam, kde jsou lidé. A je celkem jedno, kde. Velké množství lidí s touhou cestovat a poznávat. Já moc necestuji. Oni cestují za mnou. Jsou v mých fotografiích ...

16.10.2017 v 22:07 | Karma článku: 7.48 | Přečteno: 304 | Diskuse
Počet článků 154 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1745


Nejsem ničím zajímavá, ale okolní svět zajímavý je. Objevuji v něm dávno objevené - stejně tak, jako mnozí přede mnou i po mně.

A protože je svět příliš velký na to, aby ho člověk dokázal poznat úplně celý, k důkladnějšímu průzkumu jsem si vybrala oblast známou jako Dolomity.
Co tam zjistím, to předám dál - třeba se informace budou někomu hodit.
Viz PRŮVODCE ČESKÉHO GAUČOVÉHO POVALEČE PO DOLOMITECH

Jelikož se domnívám, že jedna fotografie prozradí víc než spousta slov, najdete v mých článcích více obrázků než textu. Používám Panasonic Lumix GH3, GH1 a GH5 (plus sadu objektivů v rozsahu 7mm - 400 mm)

 

Kontakt: moudramartina@gmail.comNajdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.